Amatérsky videozáznam z roku 1995, na ktorom členovia elitnej jednotky srbského ministerstva vnútra, známi ako Škorpióni, strážia a potom zabijú mladých moslimov zo Srebrenice. FOTO - ČTK/AP
Šokujúca videonahrávka, na ktorej srbská špeciálna jednotka Škorpióni pri dedine Trnovo zabíja mladých bosnianskych moslimov, nie je jediná, ktorú má tribunál v Haagu. "Máme aj ďalšie videodôkazy o srebrenickej masakre z roku 1995," tvrdí hlavná žalobkyňa trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla del Ponteová. "Na verejnosť sa však dostanú až potom, ako ich použije súd," povedala Ponteová v Sarajeve na záver cesty po Balkáne.
Video minulý týždeň premietli v Haagu v rámci procesu so Slobodanom Miloševičom a potom ho odvysielali aj srbské televízie. Okrem všeobecného zdesenia viedli zábery aj k zadržaniu desiatich Škorpiónov podozrivých na účasti masakry v Bosne vrátane šéfa komanda Slobodana Mediča.
"Desať rokov nespali ľahko. Ľahostajní vrahovia šiestich zajatcov zo Srebrenice boli šťastní, keď sa natáčali v ten júlový deň roku 1995. Po rokoch sa lesk zakalil a vymenil ho strach. Existuje páska? Kto ju má? Kde je?" napísal The Observer o osude kazety.
Obhajoba bývalého srbského prezidenta má po zverejnení záberov o poznanie ťažšie postavenie. Možno sa zmenil aj názor polovice srbskej verejnosti, ktorá o masakre doteraz pochybovala.
"Ich úlohou boli takzvané čierne operácie a Miloševičov režim ich rád používal, aby sa uistil, či lokálne úrady robia, ako ich inštruovali. Aby ich udržal šťastných, Belehrad im povolil pašovanie a rabovanie," napísal o role Škorpiónov The Observer.
Podľa Nataše Kandičovej, renomovanej aktivistky za ľudské práva, ktorá poskytla kazetu srbskému aj haagskemu tribunálu, si Škorpióni počas "Bosna Tour 1995" nahrávali všetko.
Zabíjanie pri Trnove natáčal Škorpión prezývaný Bugar, inak kamarát veliteľa komanda Slobodana Mediča. Po zabíjaní dal Bugar kameru niekomu inému a ten niekto urobil 20 kópií.
"Keď sa to Medič dozvedel, zúril. Okamžite nariadil, aby sa pásky vrátili a zničili. Jeden z kolegov, ktorý sa s nimi pohádal a z Trnova odišiel deň pred popravami, si však urobil pre seba vlastnú kópiu," rekonštruuje The Observer.
Nemenovaný muž, ktorý bude svedčiť aj pred tribunálom v Haagu, skryl kazetu mimo Srbska. Po štyroch rokoch a po vojne v Kosove sa na jednom súde s dvomi Škorpiónmi obvinenými za vraždu albánskych civilistov niekto zmienil o kazete z Bosny. Kandičová po nej začala pátrať a našla človeka, ktorý ju vlastnil.
Minulý týždeň z nej srbské televízie zverejnili niektoré zábery. Pri televízore zostala ako ukovaná aj jedna z matiek, ktoré v tom čase prišli o deti. Nura Alisopakičová na zázname videla, ako popravujú jej 16-ročného syna Azmira. Štyria z popravených mali menej ako 18 rokov. V lete 1995 zabili takmer 8-tisíc bosnianskych moslimov.
Hlavní podozriví z bosnianskej masakry - bosniansky exprezident Radovan Karadžič a veliteľ Ratko Mladič - spravodlivosti stále unikajú.