Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005
Gabriel Allon, špičkový agent jednej z najobávanejších tajných služieb opäť strháva masku zločinu siahajúceho do temnej európskej histórie. Ako vždy vynikajúca zápletka, zaujímavé detaily bezpečnostného systému a života Vatikánu a svet umenia v najkrajších zákutiach Talianska. Momentálne najúspešnejší autor špionážnych bestsellerov je naďalej vo vrcholnej forme. "Ak si myslíte, že Taliani majú dlhú pamäť, mali by ste stráviť nejaký čas na Strednom východe. Vendettu sme vynašli my, nie Sicílčania." Tak znejú slová obľúbeného Silvovho hrdinu Gabriela Allona, umeleckého reštaurátora a jedného z najschopnejších agentov Mossadu.
Miroslav Marcelli: Michel Foucault alebo Stať sa iným
Kalligram, Bratislava 2005
"Foucault ani dnes, viac než desaťročie po svojej smrti, neprestáva vyvolávať záujem humanitných vedcov. Nielenže sa k nemu stále vracajú filozofi, to by sa ešte dalo vysvetliť oslabenou schopnosťou prísť s novými myšlienkami, historikov znepokojuje i priťahuje jeho prístup k dejinám, estetici a literárni teoretici stále v jeho prácach nachádzajú podnety na úvahy o funkciách autora a diela, religionisti pokladajú za potrebné vyjadrovať sa k jeho myšlienkam o antickej a kresťanskej morálke," hovorí o svojej knihe autor.
Sylva Fischerová: Zázrak
Torst, Praha 2005
Súbor desiatich poviedok známej poetky. Sylva Fischerová sa v nich predstavuje ako mimoriadne citlivá rozprávačka, ktorá vo svojich prózach zachytáva prostredníctvom svojej vlastnej skúsenosti atmosféru českej spoločnosti v uplynulých tridsiatich rokoch. Popri témach veľmi osobných a pritom všeobecne ľudských (Knihovna, Kde je, smrti, tvá zbraň?) zachytáva okrem iného obdobie zlomu dvoch epoch (Zázrak) či študentský život (Srdce světa). Svojou vyzretosťou, hĺbkou pohľadu a jazykovou vycibrenosťou patria poviedky Sylvy Fischerovej k tomu najlepšiemu v súčasnej českej próze.
Pavel Urban: Obrázky z raja
Artis Omnis, Žilina 2005
Kniha je zbierkou básní mladého, ale už ostrieľaného autora, ktorý je laureátom viacerých literárnych súťaží. "Ostrieľal sa v celoslovenských literárnych súťažiach, v konfrontácii s inými mladými autormi, aj časopisecky, takže má z čoho vyberať. Debut je teda výber, nie zber. Spomínam si v tejto súvislosti na Jožka Urbana a jeho Malého zúrivého Robinsona, paralely sú adekvátne," napísal ešte za svojho života Vojtech Kondrót. Básne sprevádzajú autorove vlastné fotografie, ktorými primaľoval obrázky zo svojho raja. Podľa krstného otca knižky Petra Ničíka poetika Paľa Urbana pramení z očarenia ženou a krásy neviditeľného.
Victor Malka: Kniha židovských prísloví
Ikar, Bratislava 2005
Príslovia, podobne ako legendy, nesú v sebe pečať obdobia a ľudu, ktorý ich vymyslel a uviedol do života. Na zachytenie myšlienky, vyjadrenia životnej zásady alebo vyslovenia múdrosti, čiže na poskytnutie receptu, ako sa vyhnúť úskaliam a poradiť si v tej-ktorej situácii, Židia odjakživa radi používali maximy, porekadlá, výroky, príslovia, úslovia a bájky. Múdrosť bola pre Židov hodnotou, akousi duševnou hygienou. Izraelskí učenci vždy kládli na vrchol hodnôt v živote výchovné a morálne požiadavky. Odkiaľ tieto príslovia pochádzajú? Zrodili sa v rôznych obdobiach židovskej histórie - od vzniku Biblie až po súčasnosť.
Autor: ba