Gyula Bárdos (prvý zľava) a primátor Dunajskej Stredy Péter Pázmány (druhý zľava) na trianonskej tryzne. FOTO - TIBOR SOMOGYI |
Najvýznamnejšou akciou bol Národný pamätný deň pod heslom "Maďari nezhynú, očistia sa" v dedinke Kráľovičove Kračany pri Dunajskej Strede. Akcia sa niesla v politickom duchu namierenom proti súčasnej "nedostatočne národniarskej" vláde v Budapešti.
Súčasťou bolo dramatické pásmo piesní, tanca a básní pripomínajúce rozdelenie Uhorska, ekumenická bohoslužba a nakoniec v miestnom kultúrnom dome dva diely filmového seriálu "S nami žijúci Trianon".
Patrónom akcie a hlavným rečníkom bol podpredseda SMK Miklós Duray. Okrem neho v publiku sedeli šéf poslaneckého klubu strany Gyula Bárdos, štátna tajomníčka ministerstva kultúry Ágnes Biró i primátor Dunajskej Stredy Péter Pázmány.
Na začiatku omše požiadal katolícky kňaz Boha, aby prítomným poskytol i pri takejto bolestnej príležitosti schopnosť čistého videnia a aby z ich sŕdc odstránil hnev voči tým, ktorí sa proti nim previnili.
Vzápätí už reformovaný pastor hovoril o zradcoch národa, ktorí dopustili ďalší Trianon - neúspech decembrového maďarského hlasovania o dvojakom občianstve pre menšinových Maďarov.
Duray v dlhšom historickom výklade prítomným vysvetlil, že Trianon bol prvým prípadom, keď sa medzinárodnou zmluvou spochybnila jednota národa a zrušila kontinuita maďarskej štátnosti. Medzi príčinami prehry v prvej svetovej vojne a rozpadu Uhorska menoval činnosť tajných služieb aj slobodomurárov, bodom zvratu však podľa neho bola snaha sionistov o utvorenie židovského štátu v Palestíne a ich schopnosť presvedčiť USA, aby vstúpili do vojny a rozhodli o porážke ústredných mocností.
Podobný výklad histórie obsahoval aj podľa úvodných slov režiséra "nevinný dokumentárny film" o Trianone, v ktorom je Duray jedným z hlavných hrdinov. Trianon vykresľuje, opäť s množstvom odkazov na súčasnú budapeštiansku vládu, ako medzinárodné liberálno-ľavicové sprisahanie na zničenie maďarského národa, ktoré vlastne pokračuje dodnes. Doma sa podľa filmu na ňom podieľajú bližšie nedefinované temné protinárodné sily.
Seriózni maďarskí historici o filme vyhlásili, že je z odborného hľadiska nekomentovateľný, a verejnoprávne maďarské televízie ho odmietli odvysielať. Jeho propagácii, naopak, veľmi poslúžil neúspešný pokus rumunskej ministerky kultúry zakázať jeho premietanie v Rumunsku. Nakoniec ho odvysielala aj jedna z celoštátnych rumunských televízií, spolu s diskusiou o filme.
PETER MORVAY
"Hornozemský národný pamätný deň" a "Maďari nezhynú - očistia sa" hlásajú nápisy nad hlavou rečniaceho Miklósa Duraya. FOTO - TIBOR SOMOGYI |
Zľava doprava: štátna tajomníčka Ágnes Biró, podpredseda SMK Miklós Duray a režisér filmu "S nami žijúci Trianon" Gábor Koltay. FOTO PRE SME - TIBOR SOMOGYI |