Slota hovorí, že si s Ficom veľmi dobre rozumejú. "Vecí, ktoré Smer a SNS spájajú, je určite viac ako tých, ktoré ich rozdeľujú," povedal cez víkend. Ďalším partnerom by podľa neho nemalo byť HZDS, lebo jeho šéf HZDS Vladimír Mečiar ho "invektívami" sklamal. Skôr si vie predstaviť partnerstvo s HZD alebo s niektorou súčasnou vládnou stranou.
Jediným limitom prípadnej spolupráce je podľa Fica medzinárodná akceptovateľnosť budúceho vládneho zoskupenia. Poslanci KSS neurobili Slovensku toľko škody ako premiér Mikuláš Dzurinda či minister financií Ivan Mikloš, povedal a poznamenal, že ho tieto slová môžu neskôr mrzieť.
Slota opäť zaútočil na ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona z KDH, pretože je podľa neho nekompetentný. Preukázal to podľa neho, keď pristúpil na požiadavku ľudí, ktorí nechceli za štátom ponúkanú cenu predať svoje pozemky pre automobilku Kia.
O post žilinského župana Slota zatiaľ nemá veľký záujem. Hoci je dôležitý, radšej by zostal primátorom Žiliny. "HZDS, ktoré sa rozťahuje a vyhlasuje do celého sveta, že má ambíciu obsadiť miesta predsedov vo všetkých krajoch, sa presvedčí, že minimálne v Žiline to tak nebude," povedal.
SNS vo vláde pristúpila aj k radikálnemu riešeniu rómskej otázky. "Týmto ľuďom treba vysvetliť, že deti nie sú výrobným prostriedkom a že okrem práv existujú aj povinnosti," hovorí Slota. SNS by taktiež chcela zákon na ochranu republiky.
(tasr, sita)
Mesežnikov: Takú vládu by zahraničie odmietlo
BRATISLAVA - Koalícia Smeru s KSS a SNS by bola v príkrom rozpore s princípmi Socialistickej internacionály, do ktorej sa Smer dostal pred niekoľkými dňami, hovorí politológ Grigorij Mesežnikov. "Sociálna demokracia nespolupracuje s komunistami ani s radikálnymi nacionalistami. Takáto forma koaličnej spolupráce robí členstvo Smeru v Socialistickej internacionále nedôveryhodným," reagoval na včerajšie vyjadrenie lídra Smeru Roberta Fica, ktorý nevylúčil povolebnú spoluprácu so spomenutými stranami.
Ak by sa KSS a SNS dostali do vládnej koalície, Slovensko by sa podľa Mesežnikova začalo významne odlišovať od svojich susedov. "Členmi vládnej koalície by boli neštandardné strany, s extrémistickým ideologickým profilom." To by znamenalo aj nejasný osud reforiem, s ktorými začala súčasná vláda, keďže KSS a SNS k nim majú zamietavý vzťah. "Účasť týchto strán vo vláde by skomplikovala sociálny a ekonomický vývoj Slovenska," hovorí Mesežnikov. (sita)