Jednoznačne najčastejšie sa za prácou z nových členských krajín Európskej únie cestuje do Veľkej Británie. Je to jedna z troch krajín, ktorá po minuloročnom rozšírení nezatvorila brány svojho pracovného trhu. Na rozdiel od iných členských krajín, ktoré sa obávali návalu lacnej pracovnej sily z východu, Británia naopak z cudzincov ťaží.
Podľa výskumu Inštitútu práce noví pracovníci pomáhajú zvyšovať výkonnosť britskej ekonomiky bez toho, aby sa výraznejšie zvyšovala miera nezamestnanosti, napísal britský denník The Guardian. "Cudzinci prispievajú našej ekonomike platením daní, sociálneho poistenia a obsadzovaním tých pozícií, kde bol nedostatok pracovných síl. Odhadujeme, že príspevok všetkých registrovaných pracovníkov za rok od mája 2004 bol 500 miliónov libier," citoval The Guardian britského ministra pre imigráciu Tonyho McNultyho. Okrem toho sa obmedzila čierna práca.
Briti odhadujú, že od rozšírenia únie zaregistrovali asi 176-tisíc pracovných síl z nových členských krajín. Najviac z nich pochádza z Poľska - asi 40-tisíc. Druhou najpočetnejšou skupinou sú Litovci a Slováci.
Najčastejšie do Británie za prácou cestujú ľudia od 18 do 34 rokov, väčšina z nich je slobodných. Často ide o študentov, ktorí si chcú zarobiť počas prázdnin. Viditeľný je totiž odliv zamestnancov na jeseň, keď sa začína škola, píše The Guardian. (tc)