BRATISLAVA - Možnosti zamestnať sa v krajinách Európskej únie stále nie sú také, ako by si predstavovali jej noví členovia. Ministri šiestich z nich minulý týždeň využili stretnutie Rady ministrov EÚ na kritiku existujúceho stavu. V únii aj po jej rozšírení stále platia prechodné obdobia, ktoré obmedzujú voľný pohyb pracovnej sily.
Medzi kritikmi bol aj slovenský minister práce Ľudovít Kaník. "Pokiaľ nebudú zrušené prechodné obdobia v rámci jedného európskeho domu a nastolené rovnaké pravidlá pre všetkých, nemá význam ani uvažovať o vytváraní podmienok na vstup občanov na pracovné trhy z tretích krajín," povedal podľa ČTK Kaník ostatným európskym ministrom práce. Ku kritike sa pripojili aj Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko a Litva. "Nejde o to, že by nám to prekážalo z praktického hľadiska, lebo z našej strany sa významný pohyb nekonal. Prekáža nám nespravodlivý princíp," odôvodnil český minister práce a sociálnych vecí Zdeněk Škromach.
Slováci sa po prvom máji 2004 môžu bez osobitných povolení zamestnať len v Írsku, Veľkej Británii a vo Švédsku, ktoré svoje pracovné trhy otvorili úplne. Ostatné krajiny únie sa voči slovenským uchádzačom o zamestnanie ešte nejaký čas budú brániť prechodnými obdobiami. Najkratšie - dvojročné - prechodné obdobie zaviedli štáty Beneluxu, takmer celá južná Európa a Fínsko spolu s Talianskom. Až do roku 2006 tam nebude možné pracovať bez pracovného povolenia. Bez neho nie je možné nájsť si legálnu prácu počas piatich rokov od vstupu Slovenska do únie vo Francúzsku. Najdlhšie budú mať pracovné trhy pre cudzincov zatvorené Nemecko a Rakúsko - do roku 2011.
Za rok od rozšírenia sa únie možnosť odísť za prácou využilo vyše 150-tisíc občanov z nových členských krajín. Najviac ich zamierilo do krajín s otvorenými trhmi do Veľkej Británie a Írska.
(tc, čtk)
Obmedzenia pracovného trhu v krajinách EÚ:
Bez obmedzení
Írsko, Veľká Británia, Švédsku.
Obmedzenie do roku 2006
Belgicko, Fínsko, Grécko, Luxembursko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Dánsko a Holandsko.
Obmedzenie do roku 2009
Francúzsko.
Obmedzenie do roku 2011
Nemecko, Rakúsko.