Minulý rok sa riaditeľom nepodarilo zo šiestich kritérií splniť najmä jedno - dosiahnuť zníženie pohľadávok poisťovne o 30 percent. Každý preto k platu dostal "iba" asi 700-tisíc korún. Na minuloročné platy riaditeľov išli takmer 4 milióny korún.
Sociálna poisťovňa mala na konci roka 2003 pohľadávky za 65 miliárd, na konci minulého roka to už bolo viac ako 70 miliárd. Pribudli jej však pohľadávky zrušeného Národného úradu práce na asi 7 miliárd.
Aj tento rok vyplácanie odmien ovplyvní najmä to, ako sa riaditeľom podarí vymáhať dlhy. Ak chcú dostať maximálne odmeny, mali by dokázať znížiť pohľadávky oproti minulému roku aspoň o štvrtinu. Zatiaľ sa im to nedarí.
Z maximálnej odmeny, teda 120 percent z 12-násobku svojej mzdy, môže riaditeľ dostať každý štvrťrok štvrtinu. O prvej tohoročnej odmene už dozorná rada poisťovne rozhodla. Riaditeľom za štvrťrok priznala 18,75 percenta z maxima, teda približne 170-tisíc korún. Hovorkyňa Sociálnej poisťovne Vladimíra Pôbišová hovorí, že viac nedostali, najmä preto, že sa im nedarí znižovať pohľadávky.
Hovorca ministerstva práce Martin Danko tvrdí, že hodnotiť nakladanie s pohľadávkami v tomto roku je zatiaľ predčasné, ale ministerstvo sa bude usilovať, aby "bol rok 2005 prelomovým v oblasti ich efektívneho vymáhania".
Pomôcť má aj nová stratégia vymáhania, ktorú si poisťovňa schválila. Chce rýchle, aktívne a podľa rovnakých princípov postupovať voči každému dlžníkovi, skrátiť lehotu od vzniku pohľadávky do jej uspokojenia či obdobie, za ktoré ju postúpi tretím osobám. Danko verí, že stratégia pomôže.
Poisťovňa má podľa Pôbišovej tento rok v pláne "komplexnú analýzu portfólia pohľadávok", chce ich prehodnotiť z hľadiska "výťažnosti, teda odhadu reálnej trhovej ceny" a rozdeliť do kategórií podľa toho, ako je ich najlepšie vymáhať. Pohľadávky voči firmám v konkurze alebo fyzickým osobám, ktoré sa vymôcť nedarí, chce odpísať. Vymožiteľné chce začať prevádzať na iné právnické osoby.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ
Ako sa zmenili kritériá na vyplácanie odmien riaditeľom
Riaditelia Sociálnej poisťovne už na to, aby dostali odmeny, nemusia tento rok znižovať náklady na vymáhanie pohľadávok poisťovne. Zmenili sa aj požiadavky na výber poistného - ak minuloročné odmeny riaditeľov záviseli aj od toho, aby úspešnosť výberu dosiahla 96 percent, tento rok stačí 95 percent. Koncom minulého roka sa vyberalo 96,09 percenta poistného.
Minulý rok museli riaditelia spustiť naplánované individuálne účty poistencov a poslať výpisy z účtov všetkým narodeným pred rokom 1951. Tento rok mala poisťovňa posielať ďalšie, v kritériách pre riaditeľov to však už nie je. Naopak, poslanci schválili poisťovni odklad. Poisťovňa dôvodí, že jej zamestnanci majú veľa práce.
V tohtoročných kritériách zostala aj podmienka prehodnotiť zdravotný stav aspoň 25 percent invalidných dôchodcov.
Novým kritériom na odmeny riaditeľov je, že majú "zabezpečiť postupovanie príspevkov na starobné dôchodkové sporenie doplnkovým dôchodkovým spoločnostiam v zákonných lehotách", teda aspoň do 45 dní, odkedy sa objavia na jej účte.
Do začiatku mája poisťovňa zaregistrovala viac ako 915-tisíc zmlúv poistencov, peniaze do dôchodkových správcovských spoločností však posielala len 473-tisícom. Meškanie podľa nej spôsobili najmä chyby v evidenčných listoch o zaplatenom poistení, za ktoré sú zodpovední zamestnávatelia.
Najťažším kritériom zostáva znižovanie pohľadávok. "Efektívnemu vymáhaniu pohľadávok voči najväčším dlžníkom, najmä zdravotníckym zariadeniam, bránili právne prekážky," hovorila minulý rok Jarmila Jánošová z poisťovne. Zdravotnícke zariadenia chráni pred exekúciou zákon aj tento rok. Poisťovňa sa spolieha na to, že bude pohľadávky postupovať tretím osobám.
Zhruba tretina pohľadávok je ešte z 90. rokov a voči firmám, ktoré sú už v konkurze, asi 10 miliárd dlhujú práve zdravotnícke zariadenia. (haj)