Prečo predsedu parlamentu pozná menej ľudí ako prezidenta, premiéra či víťazku SuperStar?
"To, že na čele je prezident, je vec tradície. Táto pozícia sa vníma ako významná, hoci jej význam nie je taký ako predsedu vlády. Pokiaľ ide o predsedu parlamentu, okrem tohto, že pán Hrušovský nie je príliš charizmatickou osobou, jeho funkcia z hľadiska tradícií nie je vnímaná ako dôležitá v povedomí ľudí. Možno im chýba väčšia osveta, aké má človek v tejto funkcii právomoci. Pokiaľ ide o SuperStar, je to záležitosť médií, ovplyvnil to marketingový ťah, ktorý zafungoval, ale nepripisoval by som tomu veľký význam."
Ak by bol Gašparovič stále predsedom Národnej rady, myslíte si, že by mu v prieskume vyšli podobné čísla ako Hrušovskému?
"Nepochybne. Gašparovič má dnes tú výhodu, že u nás sa stále post prezidenta vníma silnejšie, veď sa používa slovné spojenie hlavný alebo najvyšší predstaviteľ krajiny. To však zďaleka nezodpovedá realite politického vplyvu prezidenta."
Premiéra máme už sedem rokov rovnakého, prezidenta zas volili priamo občania, napriek tomu je dosť ľudí, ktorí nevedia, koho si zvolili a kto im vládne.
"Nezdá sa mi to prekvapujúce. Pri prvých dvoch pokladám to číslo za slušné a primerané. Sú krajiny, kde by boli výsledky oveľa horšie. Záujem o politiku v krajinách, ktoré sú pomerne stabilné, je nízky, občania sa o politiku príliš nezaujímajú a nevedia, kto je na akom poste."
Pracujú politici na svojej propagácii aj inokedy ako pred voľbami?
"Určite sa o to snažia, pokladajú to za jeden z rozhodujúcich prvkov svojej politickej kariéry. Druhá vec je, ako to vedia a či majú predpoklady na to, aby to dosiahli. Chce to nové myšlienky a témy, vtedy by si ich verejnosť zapamätala. Aj tak sa to podarí iba osobám, ktoré majú určitú charizmu, ktorá sa však nedá kúpiť. Mnohí politici preto nevedia a nemôžu ovplyvniť svoju popularitu, lebo to nie je v ich schopnostiach."
Prvovoliči skončili v prieskume najhoršie. Najmenej z nich vedelo, kto sú naši najvyšší ústavní činitelia. Prečo?
"Vystihuje to historickú dimenziu, chýba im povedomie o veľkých politických konfliktoch v minulosti, napríklad v roku 1998. Dnes napríklad Dzurinda nevystupuje ako príliš aktívna osoba, v médiách svoje vystúpenia tlmí. Mladí ľudia sú dnes v situácii, ako keby pricestovali zo zahraničia. Keď ho uvidia, ničím ich neupúta, lebo nevystupuje s výraznými posolstvami. Preto si ho - aj iných - lepšie pamätajú staršie generácie." (rk)
Najvyšší ústavní činitelia a ich postavenie
Podľa vplyvu na politické dianie
1. predseda vlády
2. predseda Národnej rady
3. prezident
Podľa diplomatického protokolu
1. prezident
2. predseda Národnej rady
3. predseda vlády