Pierluigi Collina ukazuje Portugalcovi Caneirovi, že sa polčas nadstavuje o dve minúty. |
februára 45 rokov, čo je vekový limit na účasť na medzinárodných ihriskách.
Keďže talianska Seria A je už tiež v cieli, možno si pôvodným povolaním finančný poradca zapískal naposledy vo svojej dvadsaťosemročnej kariére. Neprehliadnuteľaná postava svetového futbalu je vyštudovaným ekonomóm na bolonskej univerzite, kde za miestne mužstvo hrával na poste stredného obrancu.
V roku 1977 ho prehovorili, aby sa zúčastnil na rozhodcovskom kurze. Po tridsiatich šiestich mesiacoch už pískal v regionálnych súťažiach. Jeho vizáž však bola úplne iná, než na akú sme zvyknutí dnes. Collinova hlava sa pýšila hustou hrivou. Lenže choroba metabolizmu spôsobila, že počas dvoch týždňov mu vypadali všetky vlasy a pomaly sa začal vyrovnávať s prezývkou Kojak.
V roku 1991 debutoval v talianskej najvyššej súťaži. Keď mal v nej za sebou štyridsaťtri zápasov, postúpil a štyri roky nato sa stal rozhodcom FIFA. Prvou veľkou výzvou bola olympiáda '96 v americkej Atlante. Dôveru dostal až v piatich zápasoch. Vrcholom turnaja bolo, samozrejme, finále Nigéria - Argentína. Collina ho nesledoval z tribúny ani z televízora. Priamo z trávnika ako hlavný.
V hlavnej úlohe bol aj v dodnes nezabudnuteľnom finále Ligy majstrov 1999 v Barcelone medzi Bayernom Mníchov a Manchestrom United. Nemohol chýbať ani na svetovom šampionáte '98 vo Francúzsku, o dva roky si zapískal aj na EURO v Holandsku a Belgicku. Za najcennejšie však považuje finále ázijských majstrovstiev sveta pred tromi rokmi Nemecko - Brazília. Záverečným podnikom milovníka basketbalu (je veľkým fanúšikom klub Fortitudo Bologna) a internetu boli vlaňajšie majstrovstvá Európy práve v Portugalsku. Ešte predtým však stihol absolvovať záver Pohára UEFA medzi Valenciou a Marseille.
Každotýždňová realita s Collinom na talianskych ihriskách sa pomaly začína miešať s nostalgiou. Bola sobota definitívnym koncom rozhodcu, ktorého šesťkrát za sebou vyhlásili za najlepšieho futbalového arbitra na svete? Zdá sa, že áno. Talianska futbalová federácia mu môže udeliť výnimku na zápasy na Apeninskom polostrove, kde počas vlaňajšej sezóny zarobil 80-tisíc eur, ale asi sa tak nestane.
Denník Gazzeta dello Sport nedávno napísal, že už má pripravený nový post - bude šéfom rozhodcov v Taliansku. Takže zápas Portugalsko - Slovensko znamenal "Arrive derci". Potvrdil to aj švajčiarsky prezident FIFA Sepp Blatter: "Ak sa v Taliansku rozhodnú pre jeho pokračovanie, FIFA proti tomu nič nemá. Na medzinárodnej scéne však platia pravidla a tie musíme rešpektovať."
Krátko sa špekulovalo i o tom, či mu predĺženie kariéry neponúkne Anglická asociácia. Na ostrovoch sa do rozhodcovského dôchodku odchádza až vo veku 48 rokov. "Ako máme Collinu zastaviť, keď je telesne ešte stále fit," spýtal sa pred časom šéf UEFA Lennart Johansson. Zakrátko dostal od Blattera jasnú odpoveď.
Málokto vie, že jednými rešpektovaný, inými zatracovaný Collina si dal na každom zápase mimoriadne záležať. Zdobila ho pravidelná atletická príprava, ustavične pestovaná psychologická odolnosť, pred každým duelom systematické zbieranie informácií o mužstvách a hráčoch. Často si púšťal videonahrávky zo svojich stretnutí, aby si v pokoji pozrel ešte raz kľúčové či sporné momenty a mohol ich analyzovať. Zaujímala ho aj taktika mužstiev a zvláštnosti hráčov.
Za najdôležitejšiu úlohu rozhodcu považuje muž z Viareggia rozpoznať charakter zápasu. "Nemožno vždy používať rovnaké metódy. A zápas sa nemôže meniť ako chameleón." Pred tromi rokmi prerušil finále majstrovstiev sveta, aby si mohol Brazílčan Edmilson obliecť nový dres. "Keby som nechal pokračovať v hre, išiel by som proti duchu fair play a znevýhodnil jedno mužstvo na ihrisku. Je lepšie stratiť trochu času, ako zničiť atmosféru."
Milióny talianskych tifosi, ale i kluby nechcú vidieť tak nástojčivo na trávniku žiadneho iného rozhodcu ako Collinu. Od soboty sa budú musieť zmieriť s tým, že posledný raz urobil tú česť Portugalcom a Slovákom. So svojím remeslom sa rozlúčil dôstojne. Rozhodoval s veľkým citom a prehľadom. Portugalský denník Record ohodnotil jeho výkon štvorkou na päťmiestnej stupnici kvality.