Neprijatie euroústavy v Holandsku a Francúzsku môže skomplikovať vstup Bulharska a Rumunska, ktoré už podpísali prístupové zmluvy, a výrazne ochladiť ambície Chorvátska a hlavne Turecka.
Komisár pre rozšírenie Olli Rehn nalieha na členské štáty, aby rešpektovali svoje záväzky. "Pochádzam z kultúry, kde sa dané slovo a dohody plnia. Bol to zlý príklad, keby sme svoje sľuby nesplnili," povedal denníku Financial Times.
Dohady o tom, že sa rozšírenie zastaví, sú však v Bruseli živé. "Možno si za chvíľu budeme hľadať prácu," povedal nemenovaný úradník, ktorý sa zaoberá tureckou kandidatúrou.
Ratifikácia prístupovej zmluvy s Bulharskom a Rumunskom nemusí byť v niektorých parlamentoch starých členských krajín teraz iba formalitou. Panuje totiž presvedčenie o ich nepripravenosti, hlavne v prípade Rumunska.
Brusel bude v krátkom čase posielať do Bukurešti a Sofie varovné listy, v ktorých poukáže na neplnenie niektorých dôležitých záväzkov, napríklad ochranu hraníc či boj proti korupcii.
Osud kandidatúry relatívne pripraveného Chorvátska závisí od toho, ako sa členské štáty zachovajú voči Turecku. Od začiatku týždňa sa ozvalo veľa hlasov vrátane predsedníčky nemeckej CDU a zrejme budúcej kancelárky Angely Merkelovej, aby štart vstupných rokovaní s Ankarou plánovaný na 3. októbra odložili na neurčito.
"Spojitosť spočíva v tom, že nemožno začať rokovať s Tureckom bez toho, aby sa začalo s Chorvátskom. S tým by členské štáty ako Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko či Nemecko nikdy nesúhlasili," vysvetlil nemenovaný zdroj z Bruselu.
Aj keby sa rozhovory začali, je jasné, že budú veľmi tvrdé a že členské štáty budú dohliadať na každý detail. V prípade Turecka je to tak už 25 rokov.
(čtk)
Medzi Čechmi prevažujú odporcovia euroústavy
PRAHA - Medzi Čechmi po odmietnutí európskej ústavnej zmluvy vo francúzskom a holandskom referende mierne prevažujú odporcovia euroústavy nad jej stúpencami. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre ČTK spracovala firma Factum Invenio.
Najväčší tábor však tvoria tí, ktorí nemajú na prijatie či odmietnutie európskej ústavy jednoznačný názor. Proti prijatiu euroústavy je podľa prieskumu 33,7 percenta Čechov, za ratifikáciu 31,5 percenta obyvateľov a 34,8 percenta opýtaných nemá na túto otázku utvorený názor. (čtk)