Slovensko sa čoskoro dozvie mená tisícov arizátorov

BRATISLAVA - Ústav pamäti národa tento rok zverejní zoznam arizátorov židovského majetku. Jaroslav Franek z Ústredného zväzu židovských obcí odhaduje, že na ňom budú rádovo desaťtisíce mien. "Našlo sa dosť ľudí, ktorí siahli po majetku, čo bolo ľahké ...

Jedným zo známych arizátorov bol spisovateľ Ľudo Ondrejov. Cez vojnu zarizoval známe bratislavské kníhkupectvo Steinerovcov. Hoci na začiatku tvrdil, že nie je nijaký antisemita, keď sa začali deportácie, odovzdal úradom vyhlásenie, že v kníhkupectve Židov nepotrebuje. Ich odtransportovaním vraj neutrpí obchod ani štát nijakú ujmu, lebo si našiel náhradu v árijcovi. Z deportovaných Steinerovcov sa nevrátil nik, a ani tí, čo holokaust prežili, nezískali od komunistov obchod späť. FOTO - ARCHÍV SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


BRATISLAVA - Ústav pamäti národa tento rok zverejní zoznam arizátorov židovského majetku. Jaroslav Franek z Ústredného zväzu židovských obcí odhaduje, že na ňom budú rádovo desaťtisíce mien. "Našlo sa dosť ľudí, ktorí siahli po majetku, čo bolo ľahké získať."

Sčítaním židovského majetku, ktoré sa ukončilo 2. septembra 1940, dospel slovenský štát k sume 4,33 miliardy vtedajších korún. Historik Ladislav Hallon odhaduje, že dnes by to bolo viac ako 20 miliárd.

Po odčítaní dlhov a iných záväzkov mal židovský majetok v tom čase hodnotu 3,15 miliardy. Časť majetku dovtedy stihli prezieravejší Židia predať, časť už pohltil nemecký kapitál. Hallon tvrdí, že slovenský štát z arizácie všetkého majetku reálne získal vyše miliardu. Zvyšok zhltla aj korupcia úradníkov a tunelovanie majetku zo strany arizátorov.

SkryťVypnúť reklamu

Arizovalo sa okrem iného na základe zákonov o židovských podnikoch z apríla a novembra 1940, pričom ten druhý bol podstatne prísnejší. Štát najskôr vyvlastnil židovský majetok a potom ho v dražbách predával záujemcom. Celý proces bol podľa Hallona výrazne poznačený korupciou. Riadil ho Ústredný hospodársky úrad na čele s Augustínom Morávkom.

Príkladom je arizácia menších firiem. Podľa sčítania majetku ich v roku 1940 Židia vlastnili 12 500. Väčšina bola zlikvidovaná. "Arizovaných bolo okolo 1900 podnikov s obratom asi 1,5 miliardy korún," hovorí Hallon. Štát ich vydražil za výhodné ceny, ale splátky sa často nesplácali rovnako, ako to nerobilo množstvo privatizérov po nežnej revolúcii. Veľká časť z 1900 firiem vďaka tunelovaniu neskôr skrachovala. Štát z týchto podnikov dostal asi 200 miliónov korún. "Bolo to malé percento z toho, čo za to mal dostať," tvrdí Hallon. Morávkovi sa to vypomstilo, z úradu bol odvolaný a musel ujsť.

SkryťVypnúť reklamu

Arizovali sa aj desiatky tisíc hektárov pozemkov a domy. Na budovy však ľudia väčšinou nemali dosť peňazí a skupovali ich banky.

Židia neprišli len o nehnuteľný majetok, ale aj o peniaze a šperky. Museli ich povinne nahlásiť, neskôr ich zablokovali banky. Jednorazovo si z nich mohli vyberať maximálne 1500 korún, neskôr iba 500. Po deportácii Židov do koncentračných táborov si tento majetok štát úplne privlastnil. Paradoxne z neho financoval aj samotné deportácie. Za každého odvlečeného Žida sme Nemcom platili 500 korún.

Vojnu prežil iba malý zlomok našich Židov. Majetok im štát čiastočne vracal, ale úplne to zastavil február 1948 a znárodňovanie.

Franek očakáva, že po zverejnení mien nastane rovnaká situácia, ako pri agentoch ŠtB. "Každý vám povie - však ten môj Žid ma len prosil, aby som mu pomohol tak, že to zarizujem a bolo to dohodnuté. Ja som vlastne Žida zachránil. Garantujem vám, že takéto odpovede budete počuť," vyhlásil Franek. Jeho kolega zo zväzu František Alexander však pre agentúru ČTK tvrdí, že také prípady skutočne existovali a Židia verili, že majetok dostanú od priateľov po vojne späť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 894
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 183
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 628
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 386
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 717
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu