BRATISLAVA - Zásadné zúženie poslaneckej imunity, ktorá by platila len na výroky a hlasovanie poslancov v parlamente, má malú šancu na úspech. Parlament skôr schváli len to, že by už nemusel dávať súhlas na trestné stíhanie, keby poslanca prichytili pri čine.
Ministrovi spravodlivosti Danielovi Lipšicovi sa to vidí málo, ale "niekedy je lepšie urobiť malý krok ako žiaden".
O imunite naposledy diskutovala aj koaličná rada. Podľa Lipšicovho hovorcu predstavitelia koaličných strán dajú k návrhu svoje stanoviská a potom sa minister rozhodne, čo predloží vláde.
Poslanec SMK Gábor Gál nemá s Lipšicovým návrhom žiadny problém. Poslanec SDKÚ Roman Vavrík sa vyjadril podobne, považuje však za nereálne, že sa nájde 90 hlasov na zmenu ústavy. Navyše vraj nie je "najlepší dátum" na predloženie tohto návrhu.
Podpredseda ANO Jirko Malchárek hovorí, že Lipšicov návrh nevychádza z politickej reality. Lipšic je "trochu fascinovaný" Malchárkovým postojom, lebo ten pred dvoma rokmi presadil v parlamente uznesenie, že vláda má zúženie imunity poslancov predložiť. Je prekvapený, ako Malchárek "otočil svoj názor".
Malchárek však povedal, že ANO má "úprimný" záujem zužovať imunitu a Lipšicov návrh je len snahou získať politické body. "Nie je doba prísť so zúžením imunity v takom rozsahu. Nezmyselné obvinenia sú na dennom poriadku, príkladom toho sú aj nezmyselné obvinenia predsedu ANO," povedal.
V kuloároch sa hovorí, že ak by poslancom zostala imunita na priestupky, Lipšicov návrh by mohli podporiť. Lipšic povedal, že jeho novela priestupkovú imunitu neruší, lebo sa týka iba trestných činov. Poslanci sú podľa neho vyňatí z priestupkového zákona, nie však pre imunitu v ústave. Gál povedal, že niektorí právni teoretici na to majú iný názor.
Minulý rok v júli návrh na zúženie imunity skončil v parlamente už v prvom čítaní. Zo 126 prítomných bolo za len 41 poslancov, z radov nezávislých, KDH, ANO a SMK. Poslanci SDKÚ sa zdržali alebo boli proti. (sp)