Veľká Británia bude predsedať Európskej únii aj G 8 (osem priemyselne najvyspelejších štátov) v čase, keď sa štáty únie zmätene prekrikujú, čo s euroústavou, ktorej povedali Francúzi "non" a Holanďania "nee". A v súvislosti so summitom G 8 už Blair dlho pripravuje veľkú a ambicióznu kampaň na pomoc Afrike. Práve teraz sa rozbieha a jeho minister financií Gordon Brown včera oznámil jej detaily.
Afrika by mala byť jedným z posledných pomníkov, ktoré si Blair ako premiér chystá postaviť. Jeho záujem o túto tému ochabol tento rok len pred parlamentnými voľbami v Británii, keď sa musel venovať kampani a obhajovať rozhodnutie ísť do Iraku.
Okrem toho venoval v posledných mesiacoch najviac energie najchudobnejšiemu kontinentu - rozhodne viac ako komplikovaným európskym otázkam.
V Británii je Afrika teraz horúca, zvlášť, ako Bob Geldof organizuje po dvadsiatich rokoch opäť mamutí koncert, aby na jej problémy upozornil. Médiá sú plné správ o koncerte, o stretnutí G 8 v Škótsku, ktoré bude o mesiac.
Tento týždeň britský premiér hovoril s talianskym premiérom Silviom Berlusconim, ako Afriku vymaniť z chudoby. Čakajú ho ešte stretnutia s lídrami Francúzska, Nemecka a Ruska. Kľúčový však bude postoj amerického prezidenta Georgea Busha, s ktorým sa stretne na budúci týždeň v Spojených štátoch.
V Británii je veľmi silné presvedčenie, že teraz prišiel čas, keď by mal Blair od Busha dostať niečo naspäť za bezvýhradnú podporu po 11. septembri v Afganistane aj v Iraku. Mala by to byť práve podpora afrického plánu.
Británia sa usiluje vyvolať dojem, že rozhodnutie, akým spôsobom pomôcť Afrike, by malo padnúť na ich pôde počas stretnutia G 8, ale Amerika ho odvracia s tým, že rovnako dôležitý bude aj summit OSN na jeseň a rozhovory Svetovej obchodnej organizácie v zime.
Biely dom dal jasne najavo, že má o pomoci iné predstavy ako Blair, a so súčasným stavom pomoci je spokojný. Britský premiér navrhuje, aby najbohatšie krajiny zdvojnásobili svoju pomoc (v roku 2010 už 80 miliárd dolárov ročne) a úplne odpustili dlh najchudobnejším štátom v strednej Afrike. Spojené štáty nesúhlasia napríklad s tým, aby sa oddlženie Afriky čiastočne financovalo z predaja zlatých rezerv Medzinárodného menového fondu.
"Britské návrhy nie sú v súlade s našimi rozpočtovými zámermi," povedal Bush ešte v stredu po stretnutí s juhoafrickým prezidentom Thabom Mbekim.
MAREK CHORVATOVIČ