Dve tváre Kuby: manželky väznených disidentov známe ako Ženy v bielom proti Castrovým ženám z Federácie kubánskych žien. FOTO - ČTK |
Ministri zahraničných vecí Európskej únie v januári tvrdili, že diplomatické sankcie voči Kube zrušili dočasne. Scenár mal vyzerať nasledovne: v júni urobia režimu Fidela Castra odpočet a ak sa situácia na ostrove dovtedy nezlepší, sankcie obnovia. Po piatich mesiacoch je všetko inak. Sankcie voči Kube nie je možné opätovne zaviesť.
Českej diplomacii sa síce v januári podarilo presadiť dočasné zmiernenie európskej politiky, ale dohoda neznamená automatické obnovenie sankcií.
"V januári sa urobila chyba. Ministri nestanovili, čo tá dočasnosť znamená, takže je to rovnaké ako dočasný pobyt sovietskych vojsk v Československu," povedal pre SME Tomáš Pojar, riaditeľ českej organizácie Člověk v tísni.
Ak by únia chcela sankcie opätovne zaviesť, muselo by ich schváliť všetkých 25 členských krajín. Minimálne Španieli by určite použili právo veta. Vie to aj český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda, ktorý sa na júnovom stretnutí ministrov ani nechystá sankcie navrhnúť. "Som realista. Viem, že návrat pred január nie je možný."
Prekvapený bol aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský, ktorý vo štvrtok v Bruseli ako funkčne najvyšší politik podporil konferenciu o Kube. Europoslanci a mimovládne organizácie z ôsmich členských krajín na nej vyzvali úniu, aby prijala voči Castrovi tvrdý postoj.
"Od Európskej únie zrejme nemôžeme čakať silné rozhodnutie, ktoré by pomohlo urýchliť pád Castrovho režimu a pomôcť disidentskému hnutiu," povedal sklamane Hrušovský po stretnutí so Svobodom.
Castro sa teda nemusí báť, hoci za päť mesiacov sa pomery v jeho krajine nezmenili. Naopak. Podľa vyhlásení kubánskych disidentov a niektorých europoslancov sa na Kube zatýka ďalej, životné podmienky väzňov sú horšie, ich zdravotný stav je vážny. Castro navyše dal v máji demonštratívne vyhostiť z krajiny českého senátora, dvoch poľských europoslancov a niekoľkých európskych novinárov, ktorí dostali pozvánky na prvé veľké stretnutie disentu v Havane.
Jediným argumentom, ktorý Španieli používajú na Castrovu obranu, je, že stretnutie disidentov povolil, čo sa od jeho nástupu k moci nestalo. Práve Castrova ústretovosť je však mnohým na Kube i v Európe podozrivá.
Zmierlivá politika únie voči Kube sa tak zrejme nezmení, ale česká diplomacia sa bude usilovať presadiť nové požiadavky, ktoré by musel Castro splniť. "Bude dôležité, aby Slovensko koordinovalo svoju pozíciu s Českom, ktoré je známe svojím principiálnym postojom," dodal Hrušovský, ktorý sa má v pondelok stretnúť s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, Brusel - Bratislava