Základná škola v Hornej Vsi v okrese Prievidza podľa riaditeľa Jána Trlíka takéto zmluvy robí s dôchodcami a nekvalifikovanými učiteľmi. Dôvodom je, že počas prázdnin sa môže uchádzať o miesto niekto s kvalifikáciou, a aj to, že na "na dedine, cez prázdniny deti nemajú záujem o aktivity, ktoré by škola organizovala". Škole to takto viac finančne vyhovuje.
Odborový zväz pracovníkov školstva podľa predsedu Jána Gašperana nemá veľa poznatkov o zmluvách na obdobie školského vyučovania, no preventívne svojich členov školí, aby ich neuzatvárali. "Počas prázdnin nedostávajú plat, znižuje sa im nárok na dovolenku."
Alžbeta Paločková, ktorá vyučuje na priemyslovke v Poprade, hovorí, že má zmluvu na neurčitý čas, takže počas hlavných školských prázdnin čerpá dovolenku. Aj ona síce zmluvu na určitú lehotu, teda do konca júna, mala, no od 1. júla jej ju predĺžili na neurčito.
Riaditeľka Súkromnej základnej školy v Ružomberku Elena Šlávková tvrdí, že 99 percent jej pracovníkov, ktorí prešli 3-mesačným skúšobným obdobím, má zmluvu na neurčitý čas, keďže "je neefektívne, aby som si každý rok vychovávala a učila nových ľudí".
Gašperan hovorí, že pre toho, kto teraz vyštudoval za učiteľa, je najvýhodnejšie uzavrieť pracovný pomer - napriek začiatku prázdnin - už od 1. júla. "K tomuto dátumu sa napríklad mení platový systém a o rok sa mu započíta prax v dĺžke jedného roku a má zabezpečený nárast platu, cez prázdniny môže čerpať dovolenku a patrí mu príslušný funkčný plat." (joč)