ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Očakáva sa, že v tomto roku dôjde k obmedzeniu používania prípravku Ultracid 40 WP, ktorý už v Nemecku zakázali. Z používania sa vyradili insekticídy s hĺbkovým pôsobením proti obaľovačom vo vinohradoch, v dôsledku čoho sa ich sortiment zúžil na preventívne pôsobiace prípravky.
K ochrane viniča proti obaľovačovi jednopásovému a mramorovanému sa dosiaľ pristupovalo vtedy, ak sa v jednom feromónovom lapači zistilo 10 až 12 motýľov prvej generácie za deň, respektíve 8 až 10 motýľov druhej generácie. Keď sa v súčasnosti vypúšťajú zo sortimentu hĺbkovo pôsobiace insekticídy, musí pestovateľ reagovať na výskyt obaľovačov už v predstihu. Insekticídy treba aplikovať najneskôr vtedy, keď sa z vajíčok začnú liahnuť larvičky. Ak sú už vyliahnuté a prvá generácia začne požierať strapinu, prípadne druhá bobule, súčasné insekticídy už nie sú účinné. Vinohradníci to budú musieť pri ochrane viniča zohľadňovať.
Signalizácia ochrany proti obaľovačom viniča sa začína v zahraničí upresňovať, a to na základe sledovania liahnutia larvičiek z vajíčok škodcu, ktorého chovajú v osobitných klietkach. Takisto ako doteraz je zisťovanie náletu motýľov do feromónových lapačov jedným z najdôležitejších ukazovateľov pre časové sledovanie výskytu a aktivity obidvoch druhov obaľovačov. Žiaľ, nie vždy možno vyvodiť závery podľa toho, že veľký nálet samčekov do lapača spôsobuje silnejšie napadnutie, a opačne. Pre vinohradníka a signalizačnú službu je preto dôležité sledovať kladenie vajíčok, aby mohli posúdiť celkový rozsah napadnutia a vývoj obaľovačov.
Pri dlhšie trvajúcom lete motýľov sa aj obdobie kladenia vajíčok a liahnutia larvičiek predlžuje. To si v oblastiach s veľkým výskytom škodcov vyžaduje ďalšiu aplikáciu insekticídov. Ak je to potrebné, aplikujú sa prípravky proti obaľovačom vo vinohradoch nezávisle od postrekového rytmu fungicídov. Rovnako ako pri fungicídoch, treba účinné látky proti obaľovačom vo vinohrade meniť, aby nedošlo ku vzniku rezistencie.
Význam ochrany vinohradu proti obaľovačom neklesá. Vhodný termín zásahu sa určuje na základe kontroly ich výskytu vo feromónových lapačoch. V súčasnosti sa rozširuje o sledovanie liahnutia larvičiek z vajíčok, čo umožňuje efektívnejšiu aplikáciu insekticídov.
Ing. PETER DRÁČ