Uplynulé horúce počasie urýchlilo vývoj obaľovača jablčného a umožnilo mu kladenie vajíčok. Na základe predchádzajúcej signalizačnej správy bolo treba ošetrovať hneď po vytvorení vhodných podmienok prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu, kam patria Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Pre najjužnejšie okresy - Dunajská Streda, Galanta, Šaľa, Komárno a Nové Zámky - bolo vhodné obdobie pre tieto prípravky do 31. mája, pre oblasti ohraničené okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce sa vhodný čas pre tieto prípravky končí 3. júna. V severnejších oblastiach je vhodným termínom 9. až 12. jún. Ostatné prípravky bude možné použiť po vyvrcholení letu motýľov približne o 7 až 10 dní, keď sa predpokladá hromadné liahnutie húseníc.
V najvyvinutejších porastoch zemiakov sa už začali liahnuť larvy pásavky zemiakovej. Na malých výmerách možno úspešne využiť mechanický spôsob ochrany likvidáciou vajíčok a lariev. Pri použití chemickej ochrany je veľmi účinné skoré ošetrenie špeciálnymi prípravkami na začiatku liahnutia lariev. Sú to Bonus, Match 050 EC, Nomolt 15 SC, Novodor FC a Rimon 10 EC. Po správne vykonanom ošetrení zásah už väčšinou netreba opakovať. V neskoršom vývinovom štádiu sú tieto prípravky neúčinné. Ostatné prípravky sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, keď zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň. Medzi ne patria karbamát Marshal 25 EC (pozor, je to nebezpečný jed), kombinované prípravky s pyretroidnou a organofosfátovou účinnou látkou Acord, Alifos extra, Komplet, Komplet NC a Nurelle D, ďalej nová skupina - tzv. neonikotínoidy Actara 25 WG, Calypso 480 SC a Mospilan 20 SP, a iné bez udania skupiny účinných látok Bancol 25 WP a Regent 800 WG. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať. Aj keď častejšie dochádza k týmto problémom v porastoch priamo opeľovaných včelami, netreba podceňovať ani kvitnúce buriny v zemiačniskách.
Upozorňujeme aj na preventívne ošetrovanie proti plesni zemiakovej. Ide najmä o oblasti na severe a východe republiky, kde sa vyskytujú častejšie a intenzívnejšie zrážky. Prvé ošetrenie sa vykonáva pri výške vňate aspoň 15 centimetrov, ďalšie nasledujú podľa priebehu počasia a použitého prípravku po 7 až 14 dňoch. Na prvé ošetrenie možno odporučiť systémovo pôsobiace prípravky.
Na kapustovej zelenine sa lokálne vyskytujú v škodlivej intenzite skočky. Ošetrenie má význam iba pri ich premnožení, najmä za suchého a teplého počasia. Ošetrujú sa iba mladé rastliny prípravkami Actara 25 WG, Basudin 600 EW, Diazol 50 EW, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Nurelle D, Orion 30 EC, Polytrin 200 EC, Pyrinex 25 ME alebo Zolone EC.
Pri premnožení vošiek, najmä na zelenine, možno použiť chemickú ochranu, s ktorou sa počíta až pri ich silnom výskyte. Preventívne sa neošetruje! Ešte pripomíname, že je vhodné spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne, teda napríklad pri ochrane ovocných drevín proti obaľovačom použiť prípravok účinný aj proti voškám alebo na skleníkovej zelenine proti moliciam a voškám. Samozrejmosťou musí byť aj dodržanie hygienickej ochrannej lehoty pred zberom plodov, predovšetkým pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch i odrodách ovocia.
Ing. STANISLAV BAROK