Výsadba priesady rajčiaka (a) a cukety (b): 1 - kompost, 2 - nástielka, 3 - pôda. KRESBA - AUTOR |
Aj keď naše záhradky sa už orientujú viac na rekreačné a okrasné využitie, niekoľko paradajkových kríkov našu peňaženku nezaťaží a nebudeme mať ani mozole na rukách.
Výkonnosť súčasných odrôd paradajok a cukiet, najmä označených ako hybridy F1, je taká vysoká, že pre rodinu stačí vysadiť tri až päť sadeníc. Zbytočné je pre ne pripravovať osobitnú hriadku. Tieto druhy sa dobre vynímajú aj medzi okrasnými letničkami a trvalkami. Navyše, prítomnosť nechtíka a aksamietnice odpudzuje háďatká, zatiaľ čo kapucínky - nepríjemné vošky a molice. Borák lekársky dokonca priaznivo ovplyvňuje opeľovanie kvetov paradajok. Paradajky a cukety však nepestujeme spolu, lebo ich susedstvo zvyšuje nebezpečenstvo vzájomnej nákazy rastlín hubovými chorobami.
Najlepšie je vysádzať sadenice, ktoré si môžeme dopestovať v plastových pohároch aj na okne. Cukety vysádzame vtedy, keď majú 2 až 3 pravé listy. Priesada paradajky má byť vysoká 0,3 až 0,4 metra, môže aj kvitnúť. Najlepšie obdobie na výsadbu je koncom mája, keď pominulo nebezpečenstvo jarných mrazov a nízkych teplôt pod plus 6 stupňov, ktoré podchladia a zahubia mladé rastlinky. Jamy vykopeme do hĺbky 0,2 metra a na dno nasypeme štyri hrste kompostu premiešaného s lyžicou priemyselného hnojiva Slovcerit alebo Cererit. Nikdy nepoužívame priemyselné hnojivá s chlórom (draselná soľ, NPK, GVH III).
Priesadu paradajok umiestnime aj s balom koreňov šikmo a čo najhlbšie do jamky, lebo na lodyhe ponorenej do zeme sa vytvoria prídavné korene. Cukety vysádzame na úroveň zeminy v jamke, ktorá umožňuje pomocou nástielky chrániť vodu v pôde pre rastliny. Počas leta zavlažujeme rastliny priamo do jamky. Vystríhame sa však zvlhčovania listov, ktoré napomáha šírenie hubových chorôb.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.