FOTO |
Správne polievanie izbových rastlín je základom ich dobrého zdravotného stavu. Množstvo vody, ktoré pritom použijeme, závisí od individuálnej potreby jednotlivých druhov, vegetačného rytmu, substrátu, svetla, teploty a vzdušnej vlhkosti. Zohľadňovanie všetkých týchto faktorov nebýva ľahké. Pomôcť by mohlo dodržiavanie desiatich najdôležitejších pravidiel polievania.
1. Izbové kvetiny polievame vtedy, keď je pôda svetlá a ľahko sa uvoľňuje z kvetináča, prípadne, ak je kvetináč ľahší.
2. Väčšina rastlín sa pri polievaní zalieva zvrchu, len výnimočne zospodu. Epifyty a orchidey je najlepšie ponárať do vody.
3. Voda na polievanie má byť vlažná a mäkká s tvrdosťou od 0 do 8 stupňov.
4. Vodu z potrubia s tvrdosťou nad 13 stupňov treba zmäkčiť pomocou prípravkov, ktoré dostať v obchode. Po ich pridaní musíme nechať vodu niekoľko hodín stáť. Iným spôsobom zmäkčovania je ponoriť na noc do 10 litrov vody liter sušenej rašeliny.
5. Vodu z potrubia treba pred polievaním nechať odstáť (cez noc), aby z nej vyprchal chlór a usadil sa vápnik.
6. Rastliny polievame častejšie, ak je vzduch suchý a teplý, ak sú umiestnené na svetlých a slnečných miestach, ak ide o veľkolisté druhy, rastliny v hlinených kvetináčoch alebo s vysokou spotrebou vody, ktoré sa pestujú v rašelinových substrátoch.
7. Zriedkavo sa polievajú rastliny pri vyššej vzdušnej vlhkosti, nízkej teplote, na slabo osvetlených stanovištiach, rastliny v črepníkoch z plastu alebo s nízkou spotrebou vody, ktoré sa pestujú v piesočnatých substrátoch.
8. Počas vegetačného obdobia polievame intenzívne, ale nie často. Malé množstvá vody zvlhčia len vrchnú vrstvu pôdy a nedostanú sa k jemným koreňom v kvetináči.
9. Na jeseň a v zime dávky vody znížime.
10. Prebytočnú vodu pod kvetináčom nenechávame, ale ju odstránime.
Ing. PETER DRÁČ
FOTO - IT