Karine Alaverdian veľa pečie. Aj orechovú roládu pripravuje z doma urobeného lístkového cesta. FOTO - PETER LEGINSKÝ
Narodila sa pod Araratom a vyrastala v tradičnej arménskej rodine. Šéfkou v ich domácnosti bola mama, ktorá sa starala o štyri deti. Otec - známy jerevanský baletný umelec - si potrpel na ľahkú a na vitamíny bohatú stravu. Pred štrnástimi rokmi si baletná pedagogička Karine Alaverdian preniesla tradičnú arménsku kuchyňu zo slnečného Kaukazu do Bratislavy. Za domovom sa jej však ešte stále trochu cnie.
Jej mama varila veľmi dobre. Často robila mäso - najmä baranie, hovädzie, občas bravčové a hydinu - a pri varení používala veľa druhov zeleniny, ktoré sú typické pre arménsku kuchyňu. Deti sa od svojej mamy priúčali používať v kuchyni aj fantáziu.
Karine bola zvyknutá na viac druhov špenátu či na špeciálnu sviečkovú. Z tohto najčistejšieho mäsa pripravovala jej mama podľa starých tradícií kuftu. Kedysi sa v Arménsku na rozbitie tohto mäsa bez šliach a tuku používali kameninové nádoby. Šľahalo sa dovtedy, kým nenadobudlo cestovitú konzistenciu. Potom sa pridala cibuľa, soľ, mleté čierne korenie a buď arménsky koňak, alebo vodka. Dnes náročnú prípravu kufty uľahčujú elektrické mixéry. Po vypracovaní sa do mäsovej hmoty s ingredienciami pridá šálka horúcej vody, aby masa nabobtnala ako špongia. Dochutí sa červenou paprikou, opäť sa premieša a konzumuje sa s arménskou kašou pripomínajúcou kuskus. Z ďalších arménskych jedál si Karine Alaverdian spomína na tolmu - mleté mäso, ktoré sa varí s ingredienciami zabalené v listoch viniča.
Zdravie so zeleninou
Arménska kuchyňa je veľmi zdravá, používa sa v nej veľa zeleniny a ovocia. Okrem plnenej papriky robia Arméni aj plnené paradajky a baklažány upravujú na množstvo spôsobov. Z ovocia je veľmi obľúbená dula, ktorú pridávajú k mäsu ako čatní, a pripravujú z nej aj tradičné koláče. Tanečná pedagogička hovorí, že v jej domovine nemali tanečnice s diétou nikdy problémy, pretože pestrý výber zeleniny a ovocia na jedálnom lístku dokázal nahradiť aj ťažšie, na kalórie bohaté jedlá.
Sliepka s orechmi
Keď sa po piatich rokoch známosti vydala Karine za sólistu jerevanského baletu Rafaela Avnikiana, vedela už vďaka svojej mame dobre variť. Hoci Rafael pochádza z arménskej rodiny, vyrastal v Gruzínsku, kde si obľúbil jedlá s orechmi. A práve tieto špeciality sa manželka od neho naučila robiť. Sliepku s orechmi, ktorú nazývajú sacivi, však doteraz pripravuje Rafael.
Bylinky v kuchyni
Po príchode na Slovensko si manželia museli zvykať nielen na inú kultúru, ale aj na odlišné potraviny. U nás napríklad nedostať bežne baraninu či jahňacinu, a nie je ani taký široký výber rýb. Najviac im však chýbali rôzne druhy baklažánov či rozmanité pochutiny a koreniny. Dlho tu nevedeli zohnať napríklad červenú bazalku. Zelená, ktorú u nás dostať, má celkom inú chuť. Čerstvé bylinky si pestujú doma a dopĺňajú si ich ponukou z trhov. Bylinky si Karine prináša aj z návštev v Arménsku, kde si ich vždy nasuší. Mnohé zase uskladňuje v mrazničke. Byliniek musí byť u nich dostatok aj na Vianoce. Na ich sviatočnom stole nesmie chýbať tradičná zeleninová torta s rybou - na pažítke, bazalke, petržlene, estragóne a iných bylinkách. Aj ryby má Karine najradšej na estragóne.
Na jar si z prechádzok po Kolibe a Kamzíku prinášajú manželia domov čerstvú žihľavu, z ktorej Karine pripravuje zdravú a chutnú jarnú polievku.
Chlieb ako papier
"V Arménsku máme aj chutný chlieb - lavaš, ktorý je tenučký ako papier," hovorí tanečná pedagogička. Tenučkú podobu získava tradičný chlieb tak, že rozvaľkané cesto sa veľmi rýchlo upečie na stenách velikánskej jamy nazývanej tondir.
Karine všeobecne jedlá viac dusí ako vypráža. Ak ide mäso grilovať, nakladá ho predtým do nálevu pripraveného zo zeleniny, čierneho korenia, soli a bieleho vína. Šašliky z jahňacieho či baranieho mäsa alebo z bravčoviny už naučila pripravovať aj dcéru Tatu.
Recepty Karine Alaverdian
Jahňacie mäso - darsovi
1 kg jahňacích rebier alebo krkovičky, 4 veľké zelené papriky, 1/2 kg paradajok, 3 veľké cibule, vyše 1/2 kg zemiakov, trocha červenej bazalky, mletá červená sladká aj pálivá paprika, tymián, vývar z mäsa
Jahňacie mäso povaríme vo vode približne tridsať minút. Medzitým nakrájame papriku, ošúpané paradajky, cibuľu a zemiaky. Na pekáč ukladáme vrstvy predvareného mäsa a zeleniny, všetko posolíme, posypeme červenou paprikou, ochutíme tymiánom a listami bazalky. Nakoniec všetko zalejeme vývarom z mäsa a pečieme vo vyhriatej rúre domäkka.
Baklažánový letný obed
4 stredne veľké baklažány, 5 veľkých paradajok, 5 strúčikov cesnaku, 3 až 4 veľké zelené papriky, viazanička petržlenovej vňate, 6 stredne veľkých zemiakov, soľ, 1,5 dl oleja, šálka vody
Baklažány ošúpeme, pokrájame na kocky, osolíme a necháme 45 minút odstáť, aby z nich vytiekla šťava. Medzitým dáme do veľkého hrnca na kocky pokrájanú ostatnú zeleninu, posekaný petržlen a pretlačený cesnak. Potom pridáme odležané baklažány a podusíme na oleji. Počas dusenia pridáme šálku vody a osolíme. Môžeme podávať horúce aj studené.
Pstruh s estragónom
Ryby podľa počtu stravníkov - na osobu počítame 1 pstruha, 1 viazanička čerstvého alebo väčšie množstvo sušeného estragónu, soľ, polovička masla, podľa chuti mletá červená paprika, trocha oleja
Pstruhy umyjeme a poriadne osolíme z vnútornej aj vonkajšej strany. Posypeme estragónom. Ak máme čerstvý estragón, do vnútra každej ryby vložíme aspoň 1 stonku navyše, posypeme červenou paprikou. Spodok hrnca vymastíme trochou oleja, pstruhy obložíme maslom a na miernom plameni dusíme približne 20 minút. Ako prílohu podávame varené alebo pečené zemiaky.
Karine Alaverdian absolvovala balet na Choreografickom učilišti v Jerevane. Na javisku tancovala od pätnástich rokov. V roku 1991 prišla s manželom, tanečníkom a choreografom Rafaelom Avnikianom do Bratislavy, kde učila najprv klasický tanec na konzervatóriu. Desať rokov učí na Tanečnej a hudobnej škole Evy Jaczovej klasický balet a spolupracuje na divadelných predstaveniach, v ktorých účinkujú jej žiaci.