Oslo 30. januára (TASR) - Napriek zmene názoru väčšiny Nórov na Európsku únii po zavedení eura na začiatku tohto roku premiér Kjell Magne Bondevik vylúčil možnosť, že by sa v krajine začala nová diskusia o vstupe do EÚ. Podľa prieskumov verejnej mienky tesná väčšina obyvateľov tejto severskej krajiny podporuje jej členstvo v politickom a hospodárskom spoločenstve 15 štátov Európy.
Nóri však vstup do EÚ odmietli v referendách v roku 1972 a 1994 a podľa premiéra prejde ešte viac rokov, kým sa začne nová diskusia na túto tému. Bondevik uviedol, že ju možno urýchli vstup Dánska a Švédska do Európskej menovej únie. Nóri budú okrem toho čakať na výsledky rozšírenia EÚ na východ kontinentu. Bondevik sa domnieva, že ďalšie referendum o vstupe do EÚ bude len v prípade, ak ho podporí jednoznačná väčšina Nórov. Bondevik má v koaličnej vláde aj ministrov z Konzervatívnej strany, ktorá je za vstup krajiny do EÚ. Premiér však povedal, že ak by presadzovali vstup do EÚ, základňa pre spoluprácu vlády by bola zničená a koaličná vláda by skončila svoju činnosť.
Nórskemu štátu patrí 38 % spoločností kótovaných na burze v Osle. Iba nedávno privatizovala vláda podniky Statoil a Telenor, najväčšiu domácu ropnú a telekomunikačnú spoločnosť. V celom rozsahu sú v jeho rukách železničná spoločnosť NSB, energetický koncern Statkraft a rozvodná spoločnosť Statnett. Premiér neplánuje úplnú privatizáciu najväčšej nórskej komerčnej banky Den Norske Bank. Chce však v nej podiel štátu znížiť zo 44 % na tretinu.
Informoval anglický denník Financial Times.
* jns zll