Pre Slovákov bol Trianon zúčtovaním s Uhorskom

Ešte po rokoch si vyslanec v Paríži Štefan Osuský spomínal na chvíľu, keď sa na zámku Trianon vo Versailles podpisoval spolu s ministrom zahraničia Edvardom Benešom za Československo pod zmluvu s Maďarskom ako na "vyúčtovanie účtov podpísaných od vrchu .

Ešte po rokoch si vyslanec v Paríži Štefan Osuský spomínal na chvíľu, keď sa na zámku Trianon vo Versailles podpisoval spolu s ministrom zahraničia Edvardom Benešom za Československo pod zmluvu s Maďarskom ako na "vyúčtovanie účtov podpísaných od vrchu až dolu krvou, utrpením a biedou môjho národa". V očiach Maďarov išlo naopak o najväčšiu národnú katastrofu od porážky pri Moháči v roku 1526. Od podpisu Trianonskej mierovej zmluvy 4. júna 1920 uplynie zajtra presne 85 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O usporiadaní sveta po 1. svetovej vojne rokovali jej víťazi na mierovej konferencii v Paríži. S porazenými štátmi sa chystali podpísať mierové zmluvy, ktoré mali okrem iných záležitostí definitívne potvrdiť aj ich nové hranice. V roku 1919 podpísali mierové zmluvy s Nemeckom, Rakúskom a Bulharskom.

SkryťVypnúť reklamu

Podpis zmluvy s Maďarskom sa dlho odkladal. Príčinou boli nepokoje v krajine, kde od marca do augusta 1919 vládli boľševici Bélu Kuna. Situácia sa stabilizovala až potom, ako do Budapešti v novembri vpochodovala armáda na čele s admirálom Miklosom Horthym. Od konca vojny do jari 1920 sa v Maďarsku vystriedalo 12 rôznych vlád.

Začiatkom decembra dostali Maďari pozvánku, aby vyslali delegáciu do Paríža. Dúfali, že čas hrá pre nich a tak tam dorazila až 7. januára 1920. Viedol ju gróf Albert Apponyi, známy ako minister, ktorý v roku 1907 presadil tvrdé maďarizačné školské zákony.

Cieľom maďarských delegátov bolo obnoviť integritu starého Uhorska, ktoré však zaniklo už v októbri 1918. Ak by sa im to nepodarilo, mali v pláne aspoň zmeniť niektoré navrhnuté úseky hraníc a presadiť na sporných územiach plebiscit.

SkryťVypnúť reklamu

Za najslabší článok návrhu, ktorý Dohoda vypracovala už v júni 1919, pokladali Slovensko. Označovali ho za územie okupované českým vojskom. Martinskú deklaráciu z 30. októbra 1918, ktorou sa Slováci prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi, bagatelizovali. Tvrdili dokonca, že Slováci majú k Čechom ďaleko nielen historicky, ale i jazykovo a ich prirodzené miesto je v spoločnom štáte s Maďarmi, v ktorom im sľubovali autonómiu.

Na podporu svojich argumentov vypracovali Maďari takmer 4000 strán materiálov s historickými, etnickými, ekonomickými a strategickými námietkami. Vyzdvihovali, že Maďari 1000 rokov bránili Európu pred nebezpečenstvom z východu.

Ani československá delegácia nestrácala čas. Po príchode Apponyiho na konferenciu zariadil Osuský, aby parížske denníky informovali o stave národnostného školstva v Uhorsku, ako aj o grófových pronemeckých postojoch na začiatku vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Apponyiho apel na rozum a cit ani maďarské elaboráty na predstaviteľov Dohody nezabrali. V máji 1920 predložili Maďarom definitívne podmienky mierovej zmluvy. Po Apponyiho abdikácii ju 21. mája prijali.

Za Maďarsko ju podpísali dvaja zástupcovia vlády, ktorí sa už v budúcnosti neplánovali zúčastňovať na verejnom živote. Z bývalého uhorského územia ostala Maďarsku iba jedna tretina. Československu pripadlo Slovensko a Podkarpatská Rus. Veľké územia získali aj Rumunsko a Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov (od roku 1929 Juhoslávia), úzky pruh Burgenlandu na západe sa stal súčasťou Rakúska.

Maximalistické československé požiadavky na pripojenie priemyselnej oblasti v okolí Miškolca ani na utvorenie koridoru medzi Bratislavou a Záhrebom Dohoda nepripustila. Pri ustanovení južnej hranice sa neuplatnil ani výlučne etnický a ani geografický prístup, ale ich kombinácia s hospodárskymi a strategickými faktormi.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké množstvo Maďarov sa ocitlo tesne za hranicami nového štátu. Úsilie o zmenu hraníc sa stalo trvalou súčasťou maďarskej medzivojnovej politiky a problémom vo vzťahu so susedmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu