EÚ: Nový zákon odzbrojí obchodníkov s mučiacimi nástrojmi
BRATISLAVA 30. januára (SITA) - Európska komisia pripravuje prísne exportné obmedzenia na elektrošokové zariadenia ako paralyzátory a obušky, ktoré represívne režimy často používajú na mučenie väzňov. Nový obchodný zákon, pod ktorý budú spadať i výrobky p
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
oužívané na vykonávanie trestu smrti, bude prijatý na základe požiadavky Amnesty International, ktorá tvrdí že chaos v národných zákonoch upravujúcich predaj takýchto výrobkov umožňuje, že represívne režimy a zločinci k nim majú ľahký prístup. Zákon, ak bude schválený, zabráni, aby sa podobné výrobky dostali do nesprávnych rúk. Informuje týždenník European Voice.
Podľa nového zákona budú vývozcovia nútení požiadať o exportnú licenciu, ktorá im umožní predaj tovaru konkrétnemu nákupcovi. "Tento krok vítame. Znamená, že ak niekto požiada o licenciu, Amnesty International môže zistiť, komu tovar predáva. Efektívnosť zákona však závisí od toho, ako nekompromisne sa bude uplatňovať," uviedol Jim Loughran z Amnesty International (AI). Ako povedal, Británia už má efektívny systém kontroly exportu, no v iných krajinách, napríklad vo Francúzsku, si môže podobné výrobky kúpiť každý.
AI tiež obvinila niektoré spoločnosti zo zneužívania európskej značky kvality CE. Napríklad taiwanská firma Teh Chuang vo svojej reklamnej brožúre tvrdí, že "všetky naše elektrošokové prístroje majú CE certifikát na vývoz". Nemenovaná francúzska firma zas hovorí, že ich omračujúca pištoľ má európsku záruku na dva roky a certifikát CE. Komisár EÚ pre priemysel Erkki Liikanen potvrdil, že každý výrobok, ktorý spĺňa normy bezpečnosti používateľa, má právo označenia CE. Značka CE však nehovorí nič o bezpečnosti zariadení pre ľudí dostávajúcich elektrický šok. Podľa Liikanena musia členské štáty prijať opatrenia, aby sa paralyzátory nedostali do nesprávnych rúk. Komisár EÚ pre vonkajšie záležitosti Chris Patten verí, že nový zákon, ktorý bude právne záväzný, bude pripravený do leta.