BRATISLAVA - Štáty Európskej únie by mali pokračovať v ratifikovaní euroústavy aj potom, čo ju Francúzsko odmietlo, povedal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Myslí si, že francúzske "nie" by sa nemalo predramatizovať, ale nemali by ho populisticky zneužiť ani ďalšie krajiny a netrápiť sa už hlasovaním o ústave "na rozdiel od iných krajín, ktoré sa s tým vytrápili vrátane Slovenska".
Myslí si, že každá krajina, ktorá bude neúspešná s ratifikáciou euroústavy, musí prijať opatrenia na úspešný reparát. Podľa Dzurindu by si mali byť všetci rovní, nik by nemal špekulovať ani robiť si úľavy. "Keď sme podpisovali európsku ústavnú zmluvu, vedeli sme, že to bol jediný text, na ktorý bolo možné získať podpisy lídrov 25 krajín. Nikto nič lepšie nevymyslel." Dnes je podľa neho "ťažko predpovedať, čo bude ďalej", ale Európa potrebuje viac vnútornej konkurencie aj viac vnútornej spolupráce.
Odporcovia euroústavy vo Francúzsku často uvádzali príklad poľského inštalatéra, ktorý berie Francúzovi prácu, lebo je ochotný pracovať za polovičnú mzdu. Podľa Dzurindu mohli byť niektoré témy zneužívané na rôzne účely, ale francúzske odmietnutie euroústavy má podľa neho hlbšie korene. Minister financií Ivan Mikloš tvrdí, že ak môže francúzsky kapitál zarábať v Poľsku, prečo by nemohol poľský inštalatér zarábať vo Francúzsku. (rf)