Vladimír, na snímke so zástupkyňou riaditeľa Annou Rigdovou, plánuje leto stráviť v anglickom Shefielde. FOTO - AUTORKA |
skúšajú aj ich ďalší príbuzní.
Dnes je Vlado už opäť doma, stará sa o neho babka. Ale do Anglicka sa chce vrátiť. Najskôr však cez prázdniny. "Otec odišiel preč asi pred rokom. Pomohol mu kamarát z Bystrian. Po pár týždňoch prišiel domov, potom sme s ním tam odišli ja aj mama," hovorí.
Do anglického Shefieldu cestovali autobusom. Jeho rodičia pracujú v hydinárni. Po návrate domov, kvôli pobytu v Anglicku musel opakovať ročník. Rodičia ostali a chlapcovej starej mame posielajú peniaze.
V Bystranoch v okrese Spišská Nová Ves zostávajú opustené chatrče, okná a dvere zabité doskami. Táto obec je v prípade odchodu do Anglicka priekopníkom. Odtiaľ už odišlo niekoľko desiatok rodín. Najprv muži, neskôr aj ženy a deti. Dnes odchádzajú aj z ostatných obcí na Spiši. "Náš kamarát zo Švedlára sa nedávno vrátil domov. Pracoval v pizzerii a plánuje, že sa tam vráti. Sú tam aj zo Žehry, Spišského Podhradia, Bystrian a Richnavy," hovorí Patrik Dunka asistent v kluknavskej škole. Mnohí cestujú bez akejkoľvek znalosti anglického jazyka, iní si kúpia slovníky a učia sa čo-to sami doma. Patrika Anglicko neláka. V kluknavskej škole zarába mesačne 8-tisíc korún a ako hovorí, je spokojný. "Pochádzam z deviatich detí a všetci súrodenci pracujú. Aj môj otec celý život pracoval. Teraz robí v Bijacovciach ako majster," hovorí Patrik Dunka.
Štatistika o počte Rómov, ktorí vycestovali do Anglicka za prácou, neexistuje. Domov na Slovensko síce sporadicky, ale stále sa aspoň na pár dní vracajú.
ERIKA KARASOVÁ