FOTO - ČTK
Ako sa dedí
Zákon pozná dva druhy dedenia. Dediť sa môže na základe závetu, ktorý spíše pred smrťou poručiteľ. Ak tak neurobí, dedí sa zo zákona. V praxi sa stáva, že poručiteľ spíše závet, ale rozdelí v ňom iba časť svojho majetku a zvyšok sa dedí tiež na základe zákona.
Zákon rozlišuje štyri skupiny dedičov
* Prvú skupinu dedičov tvoria poručiteľove deti a manžel(ka), každý rovnakým dielom. Ak nededí niektoré z detí, jeho diel dedičstva dostanú rovnakým podielom jeho deti. Ak nededia ani ony, nastupujú na základe rovnakého princípu ich potomkovia.
* Ak poručiteľ nemá potomkov alebo ich má a nededia, tvorí druhú skupinu dedičov manžel, poručiteľovi rodičia a tí, ktorí s ním žili najmenej jeden rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti. Podmienkou je, že posledne spomínaní sa o domácnosť starali alebo boli na poručiteľa odkázaní. V tejto skupine sa dedí rovnakým dielom s podmienkou, že manžel dostane najmenej polovicu dedičstva.
* Ak po zosnulom nezostala ani druhá skupina dedičov, rovnakým dielom dedia jeho súrodenci a tí, čo s ním žili najmenej rok v spoločnej domácnosti za podmienok rovnakých ako v predchádzajúcom prípade. Ak nededí niektorý zo súrodencov poručiteľa, dedia rovnakým dielom jeho deti.
* Ak nededí žiaden dedič ani v tretej skupine, dedičstvo získavajú prarodičia poručiteľa, ak nededia tí, získavajú majetok ich deti rovnakým dielom.
Dedenie zo závetu
* Závet možno napísať viacerými spôsobmi. Podmienkou je, aby obsahoval dátum a miesto spísania a podpis poručiteľa. Každý tak môže urobiť sám a bez svedkov, keď celý závet napíše a aj podpíše vlastnou rukou. Ak tak neurobí, je závet neplatný. Možno ho napísať aj inak ako vlastnou rukou, ale vtedy musí poručiteľ pred dvoma svedkami výslovne prejaviť, že ide o jeho poslednú vôľu. Svedkovia pritom musia byť spolu a pod poslednou vôľou musí byť opäť vlastnoručný podpis.
* Občiansky zákonník presne stanovuje, za akých podmienok môžu závet spísať negramotní, nevidomí, nepočujúci. Poslednou formou závetu je notárska zápisnica. Jedine týmto spôsobom môžu svoj majetok odkázať maloletí, ktorí dovŕšili 15 rokov.
* V závete poručiteľ presne vymenuje dedičov a majetok, ktorý im odkazuje. Ak neurčí presne podiely, znamená to, že sú rovnaké pre všetkých dedičov. Podmienkou pri písaní závetu je, že maloletý potomok musí dostať aspoň toľko, koľko mu priznáva zákon, plnoletý potomok musí dostať aspoň polovicu dedičského podielu, na ktorý má nárok zo zákona. Ak tieto podmienky závet nespĺňa, je neplatný. Výnimkou je, ak poručiteľ svojich potomkov vydedil.
* Závet možno kedykoľvek zmeniť či odvolať. Stačí aj to, ak poručiteľ zničí listinu, na ktorej bol napísaný.
Kedy možno vydediť potomka
* ak v rozpore s dobrými mravmi nepomohol poručiteľovi v chorobe, v starobe alebo iných závažných prípadoch,
* ak potomok o svojho príbuzného trvalo neprejavuje skutočný záujem,
* ak bol potomok odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest aspoň jedného roka,
* ak potomok vedie trvalo neusporiadaný život,
* všeobecne platí, že dediť nemôže ten, kto sa dopustil úmyselného trestného činu proti poručiteľovi, jeho manželovi, deťom alebo rodičom, alebo zavrhnutia hodného konania proti prejavu poručiteľovej poslednej vôle. Môže dediť, ak mu poručiteľ takéto činy odpustil.
Ako možno odmietnuť dedičstvo
V praxi sa môže stať, že dedič odmietne dedičstvo, ak by s jeho prevzatím súviseli veľké dlhy či iné problémy. Možno tak urobiť ak:
* je podané ústne vyhlásenie na súde alebo dedič zašle na súd písomné vyhlásenie, zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len na základe plnej moci,
* dedičstvo možno odmietnuť do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom dedič o takejto možnosti informovaný, v opodstatnených prípadoch môže súd túto lehotu predĺžiť,
* zákon neumožňuje odmietnutie dedičstva, ak dedič dal svojím správaním najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť,
* odmietnutie dedičstva musí byť bez výhrad, nepripúšťa sa odmietnutie iba časti dedičstva,
* vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať, to isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.