
Národné stredisko bolo založené v r. 1994 po dohode Mečiarovej vlády a OSN. Najskôr ho financovala holandská vláda. Vtedy aj naposledy vypracovalo správu o stave ľudských práv na Slovensku. Od roku 1996 dostáva peniaze zo štátneho rozpočtu.
BRATISLAVA – Národné stredisko pre ľudské práva, ktorého náplňou je podporovať ochranu ľudských práv na Slovensku, nevykazuje takmer nijakú činnosť. Zo štátneho rozpočtu však dostáva ročne 5 miliónov korún.
Zmeniť pomery v tomto stredisku štát, paradoxne, nemá ako – súčasný zákon o zriadení strediska a jeho štatút neumožňujú výmenu vedenia a správnej rady strediska. Štatút zamedzil pred časom aj vykonanie auditu Národného kontrolného úradu, ktorého cieľom bolo zistiť, ako stredisko nakladá s peniazmi.
Členov správnej rady strediska vymenúva samotný riaditeľ strediska, ktorým je od jeho založenia v roku 1994 až dodnes Ondrej Srebala. Predsedníčkou správnej rady je poslankyňa za HZDS Marta Aibeková.
Zmenu tohto stavu by mala priniesť novelizácia zákona, ktorým bolo stredisko zriadené. Podporuje ju ministerstvo spravodlivosti, úrad podpredsedu vlády pre ľudské práva Pála Csákyho aj množstvo mimovládnych organizácií, ktoré pôsobia v oblasti ochrany ľudských práv. Novelizácia by mala priniesť lepšiu kontrolu a transparentnosť v narábaní so štátnymi peniazmi a zmenu spôsobu vymenúvania správnej rady. Zákon by stredisku uložil každoročne vypracovať správu o stave dodržiavania ľudských práv a slobôd.
Novela, pripravená na najbližšiu schôdzu parlamentu, narazila na silný odpor vedenia strediska. Podľa riaditeľa Ondreja Srebalu by zmena štatútu znamenala zánik nezávislosti strediska a porušenie dohody medzi Slovenskom a OSN. Podľa neho by z jedenástich členov správnej rady šiestich nominovali štátne orgány. „Domnievame sa, že vláda chce tento pomer členov zmeniť aj preto, aby mala inštitúciu závislú od štátnej moci,“ vyhlásil Srebala. Plánuje preto apelovať na poslancov, aby novelizáciu nepodporili.
Súčasné vedenie podporuje aj nezávislý poslanec Robert Fico. Novelizáciou zákona podľa neho súčasná vláda zneužije svoje dobré meno v zahraničí. Ministerstvo spravodlivosti koná podľa autora novely protiprávne. „Keby sa o to pokúsila Mečiarova vláda, už by sme tu mali zo zahraničia rôzne demarše,“ povedal. (mar)