
Chovatelia v Opatovciach nad Nitrou veria, že nákaza k nim
nepríde.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
musíme počítať aj s touto hrozbou. Rohože pravidelne polievame chloramínom, postrekmi dezinfikujeme aj kolesá áut. Zakázali sme vstup cudzích osôb do chovných staníc,“ povedal Jaroslav Važan, majiteľ firmy Vast.
Rátajú aj s najhorším
Ak by prišlo k nákaze, chovatelia pristúpia k ešte tvrdším opatreniam. Napríklad k tomu, aby pracovníci živočíšnej výroby neopúšťali vôbec farmu počas karantény, hoci by to bolo veľmi zložité. Zabezpečiť pre pracovníkov ubytovanie a stravu napríklad na tri týždne priamo v areáli by si vyžiadalo nemalé náklady.
Pre chovateľov sú doslova strašiakom 70. roky, keď slintačka ochromila život mnohých obcí na juhu Slovenska aj za asistencie armády.
Vo Vaste zatiaľ zvládajú hradiť opatrenia z vlastných zdrojov, ale ak by sa choroba šírila, potrebovali by aj pomoc štátu. Pre BSE už pocítili výrazný pokles záujmu o hovädzie a jeho ceny. Napríklad hodnota teľnej jalovice klesla na zhruba 30-tisíc korún, zvieraťa určeného na zabitie ešte nižšie. Nejeden chovateľ už oľutoval svoje súkromné podnikanie. Podľa J. Važana je však človeku „ľúto ukončiť niečo, čo pred siedmimi rokmi s takou nádejou rozbiehal“.
Spomínajú na 50. a 70. roky
Na Kysuciach postihla slintačka dobytok naposledy v 50. rokoch. Podľa spomienok bývalého veterinárneho technika, 76-ročného Michala Špiráka zo Skalitého sa to udialo práve v tejto obci. „Bolo to v roku 1956 alebo 1957, keď nám spolu s MVDr. Karolom Tomekom hlásili ochorenie dvoch kráv v Skalitom, časť Tridsiatek. V rodine tam chovali okrem kráv ešte býka, ovcu a prasa. Kravy boli teľné, odobrali sme im vzorky a poslali ich na rozbor. Obavy sa naplnili. Býka, ovcu a prasa zabili hneď, kravy sme sa pokúšali liečiť, čo sa nám podarilo. Všade okolo obce sme umiestnili dezinfekčné rohože, všetok dobytok sme zaočkovali.“
Súkromní chovatelia si uvedomujú potrebu opatrení rovnako ako vo veľkochovoch. V obci Jamník v okrese Spišská Nová Ves napríklad v jednej z rodín chovajú tri kone a tri kravy. Keďže slintačka ohrozuje všetky kopytníky, aj oni sa obávajú. „Do maštale nepúšťame nikoho cudzieho a dodržiavame aj zákaz pohybu zvierat.“ Starší si pamätajú ešte nákazu z roku 1974 na východnom Slovensku. „Ľudia napríklad museli zostať na družstvách určitý čas úplne izolovaní od sveta. Len tak sa podarilo zabrániť ďalšiemu rozširovaniu nákazy. Preto by si všetci chovatelia mali dať poradiť,“ hovorí Jamníčan. Podľa chovateľov je dobré aspoň to, že sa pliaga objavila až po období párenia.
Chirac je solidárny
s poľnohospodármi
Francúzska vláda a kancelária prezidenta krajiny vyhodnotili rozsah škôd, ktoré vyvolalo ochorenie slintačky a krívačky v departementoch Orne a Mayenne, kde minulý utorok zistili slintačku, prvý prípad na európskom kontinente.
Ako uviedla TASR, francúzsky prezident Jacques Chirac včera pricestoval do regiónu Orne, aby vyjadril solidaritu tamojšiemu obyvateľstvu.
Miestni poslanci chcú zažalovať Európsku komisiu za rozhodnutie, ktorým uvalila dvojtýždňové embargo na spomínané regióny na vývoz výrobkov z mäsa a nepasterizovaného mlieka.
(ru, faj, nov, vk)