Nová česká vláda pri svojom vzniku označila ratifikáciu ústavy za hlavnú prioritu a dokonca za dôvod svojho vzniku. Aj preto sa tvári, že výsledok z Francúzska na veci nič nemení.
"Vláda je odhodlaná pokračovať v ratifikačnom procese. Bude pokračovať aj kampaň (k ústave)," povedal premiér Jiří Paroubek. No na rozdiel od predchádzajúcich tvrdení o referende Paroubek začína hovoriť, že ústavu schváli český parlament.
Opozícia naopak považuje ratifikáciu v tejto situácii za bezpredmetnú. Spokojnosťou žiari najmä prezident Václav Klaus, známy odporca ústavy. "Európska ústava v tejto verzii je vecou minulosti," povedal Klaus. "Český prezident bol jedným z mála predstaviteľov krajín EÚ, ktorý sa radoval z francúzskeho odmietnutia ústavy EÚ, dokonca ju veselo pochovával," napísal francúzsky denník Libération.
Opozícia spolu s vládnymi ľudovcami vládu vyzýva, aby prestala mrhať peniaze na propagačnú kampaň k ústave, ktorá bude tento rok stáť 80 a v budúcom roku až 120 miliónov českých korún.
Paroubek ani ministerstvo zahraničia o tom však nechcú ani počuť.
Poľská vládnúca ľavica chce aj naďalej uskutočniť referendum čo najskôr. Navrhuje jeho spojenie s prvým kolom prezidentských volieb 9. októbra. "Prečo by za nás mali rozhodovať Francúzi alebo Holanďania?" spýtal sa premiér Marek Belka. Spojenie s voľbami by okrem toho pomohlo dosiahnuť v referende nadpolovičnú účasť, ktorá je potrebná pre jeho platnosť.
Ľavica sama je však príliš slabá, aby tento návrh presadila. Pravicové strany chcú termín referenda čo najviac odložiť. Žiadajú, aby o spôsobe a termíne ratifikácie euroústavy v Poľsku rozhodol už nový parlament, ktorý vzíde zo septembrových volieb. Všeobecne sa očakáva, že väčšinu získa dnešná pravicová opozícia, ktorú spája práve odmietavý názor na euroústavu.
Podľa časti pravicových politikov nemá už hlasovanie o tomto dokumente vôbec zmysel a mali by sa začať práce na novej ústavnej zmluve. (pm, grab)