Dva dni po francúzskom euroústavnom fiasku Európa očakáva ešte silnejšie "nee" od holandských voličov. Posledné prieskumy pred dnešným referendom hovorili, že proti euroústave je ich až 60 percent.
Účasť na hlasovaní bude zrejme podstatne nižšia ako vo Francúzsku, kde hlasovalo takmer 70 percent voličov. A to aj napriek tomu, že je to vôbec prvý plebiscit v holandskej histórii.
Na rozdiel od Francúzska má holandské referendum iba poradnú funkciu, nikto však nečaká, že by ho politici ignorovali. Zvlášť po Francúzsku.
Holanďania budú podľa komentátorov hlasovať predovšetkým proti stredo-pravicovej vláde Jana Petra Balkenendeho. V kampani proti ústave sa však objavili aj nacionalisticky ladené argumenty proti ďalšej federalizácii únie či obavy o možný útok Bruselu na ich tradične liberálny prístup k užívaniu ľahkých drog či k eutanázii.
Vládni politici posilnili protieurópske nálady, keď vyhlasovali, že Holandsko už nemieni prispievať do spoločnej európskej pokladnice v priemere na obyvateľa viac než ostatné štáty.
Napätie už nejaký čas spôsobuje aj debata o imigrantoch a ich nedostatočnej integrácii do holandskej spoločnosti, ktorú ešte viac rozprúdili scenáre ďalšieho rozšírenia EÚ, zvlášť prípadný vstup Turecka.
Brusel zatiaľ napriek očakávaniu druhého zamietnutia ústavy presviedča, že život v únii ide ďalej a inštitúcie fungujú, ako majú.
Šéf EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana vyhlásil, že sa bude pokračovať s prípravami spoločného diplomatického zboru aj po možnom páde ústavy, ktorá ho mala spolu s novým postom euroministra zahraničných vecí zaviesť.
Spoločné rozhodnutie o ďalšom postupe majú európski lídri urobiť o pár dní na summite. Viaceré štáty už podporili výzvu luxemburského predsedníctva, aby sa pokračovalo v ratifikácii. Británia však zrejme zavesí referendum na klinec. Šéf diplomacie Jack Straw má o tom budúci týždeň informovať parlament.
Podľa Charlesa Granta, šéfa londýnskeho Centra pre európsku reformu, by mali lídri rešpektovať rozhodnutie francúzskych a asi aj holandských občanov a prijať porážku ústavy.
Po ročnej prestávke by podľa neho mohli prijať zoštíhlenú verziu tých ústavných článkov, ktoré by uľahčili fungovanie rozšírenej únie. Tie by potom mohli urýchlene odklepnúť cez národné parlamenty iba ako technickú úpravu doterajších zmlúv.
Holandské argumenty
Za:
* euroústava posilní Európu,
* národné parlamenty budú mať väčší dosah na rozhodovanie únie,
* Európa bude mocnosť ako USA a Čína,
* euroústava lepšie ochráni práva pracujúcich
Proti:
* Holandsko sa stane len provinciou Európy, príde o suverenitu,
* únia bude rozhodovať o citlivej otázke imigrantov,
* Turecko pohltí Európu,
* Holandsko prispieva príliš veľa do únie a nič z toho nemá
(reuters)
Autor: Lucia Kubošová, Brusel