Francúzsky prezident Jacques Chirac (vpravo) vyprevádza odstupujúceho premiéra Jeana-Pierra Raffarina. FOTO - REUTERS
Francúzsky prezident Jacques Chirac včera ukázal, na čo myslel, keď hovoril o potrebe "nového impulzu" pre krajinu. Po referendovej katastrofe včera prijal demisiu premiéra Jeana Pierra Raffarina a na jeho miesto vymenoval Dominiqua de Villepin, muža, ktorého má vraj rád ako vlastného syna (prezident má len dve dcéry a vždy túžil po synovi).
Nejde len o jeho obľúbenca, ale aj jeho politického nasledovníka a podľa viacerých analytikov aj človeka, ktorý reprezentuje francúzsku elitu. Teda to, čo Francúzi v referende odmietli.
Znamená to, že hoci Chirac hovoril o zmene, nič podstatné sa vo Francúzsku neudeje. Opatrný Villepin podľa všetkého len dovládne do volieb v roku 2007.
Chirac včera obišiel Nicolasa Sarkozyho, ktorého by na premiérskej stoličke najradšej videli Francúzi. Špekuluje sa, že by sa Sarkozy mal do vlády dostať. Mal by sa po Villepinovi stať ministrom vnútra. Všetko bude jasnejšie dnes, keď oznámia zloženie nového kabinetu.
Ak by v ňom Sarkozy zasadol, bol by to podľa agentúry Reuters prejav Chiracovej slabosti, pretože by musel akceptovať svojho nepriateľa.
Pokojne však môže ísť aj o Chiracovu lesť: Sarkozy bude musieť ukázať, že vie bojovať s kriminalitou na uliciach, ako to verejne rozhlasuje.
Yves Contassot, zástupca primátora Paríža za Zelených, agentúre AFP povedal, že Chiracov výber premiéra je jasná provokácia. Nový premiér je vraj čistým produktom Chiracovej "stajne" a reprezentuje to, čo Francúzi odmietajú a prečo aj zamietli euroústavu: cynizmus vládnej moci a odstup od občana.
Nomináciu de Villepina nevítajú ani francúzski ekonómovia. Krajina potrebuje reformy a nezdá sa, že by nový premiér bol schopný nejaké presadiť. Nemá veľké skúsenosti na domácej politickej scéne a nepôsobí veľmi razantne.
Ekonomickí analytici by oveľa radšej na premiérskom mieste videli Nicolasa Sarkozyho. Ten hovorí o potrebe ekonomických reforiem a jeho povaha buldoga mala byť zárukou, že ich aj presadí.
Odchádzajúci premiér Jean Pierre Raffarin po odovzdaní demisie povedal, že neodstupuje pre nepodarené referendum. Hoci mu nikto neuverí, fakt je, že bol po minuloročnom neúspechu pravice v regionálnych voľbách a voľbách do europarlamentu permanentne "na odchode".
Chirac: Únia nás ešte stále zaujíma
PARÍŽ - Jacques Chirac napriek neúspechu referenda uisťuje svojich spojencov v Európe, že Francúzsko má o spoločné záležitosti stále záujem.
Už o tom telefonoval s kľúčovými európskymi lídrami a vyzval aj na pokračovanie ratifikácií v ostatných krajinách.
Chirac chce, aby Francúzsko zostalo v pozícii motora Európskej únie, aj keď jeho krajania mu to dosť skomplikovali.
Bruselský analytik Elie Cohen však vo Financial Times vyhlásil, že z Francúzska sa stal ďalší nevypočitateľný člen únie, čo je o to horšie, že Brusel tento rok čakajú komplikované rozhodnutia.
Nejde len o euroústavu, ale aj o Turecko a nový rozpočet únie. Teda dve veci, pri ktorých sa Francúzi môžu správať ako brzdy.
(mik)