Ľudia z blízkeho okolia Angely Merkelovej hovoria, že je to žena, ktorá má cit pre načasovanie. A vie čakať. Včera sa stala prvou ženou, ktorú typicky mužská strana nominovala za svojho kandidáta na spolkového kancelára. A v septembri sa zrejme stane prvou spolkovou kancelárkou v histórii Nemecka.
Keď Merkelovú v marci 2000 zvolili za predsedníčku kresťanských demokratov, hovorilo sa o revolučnej udalosti v histórii CDU. V strane mužov, západných Nemcov a konzervatívnych katolíkov uspela žena, východná Nemka, evanjelička, rozvedená a druhýkrát vydatá, bezdetná.
Analytici sa vtedy zhodli, že za tým bola túžba po radikálne novom začiatku. Aféra okolo čiernych kont s darmi od ilegálnych sponzorov uvrhla stranu do najväčšej krízy dôvery od jej vzniku a diskvalifikovala mnoho známych tvárí okolo Helmuta Kohla. Merkelová stelesňovala zmenu.
Mala za sebou navyše skvelú kariéru. Ako 35-ročná vstúpila do politiky, o rok neskôr sa stala ministerkou pre ženy a mládež vo vláde Helmuta Kohla a ako 44-ročnú ju zvolili za generálnu tajomníčku strany. Ani vo vláde, ani v strane ju nebrali príliš vážne. Mala silného tútora v osobe Helmuta Kohla, ale vynieslo jej to iba titul "dievča pre všetko". Mužský účes, ktorý jej roky vyčítali médiá, nebol jedinou charakteristickou črtou. Naučila sa správať a bojovať ako muž. Iba tak mohla v konzervatívnej strane prežiť. A obstála.
Ako jedna z mála našla odvahu žiadať, aby po finančnom škandále strana ukončila éru Helmuta Kohla a vydala sa novou transparentnejšou cestou. Za päť rokov doviedla stranu k presvedčivým víťazstvám v krajinských voľbách a teraz ju vedie k triumfu vo voľbách parlamentných.
Nemecko sa dnes nachádza v podobnej situácii, ako bola CDU pred piatimi rokmi. Potrebuje revolučnú zmenu, aby naštartovalo ekonomiku a zvládlo masovú takmer päťmiliónovú nezamestnanosť. Podobne ako v CDU aj teraz môže Merkelovú do úradu kancelára vyniesť túžba po novom začiatku.
Nemecko je v neobvyklej situácii a volí neobvyklé riešenie.