Nedeľa, 29. marec, 2020 | Meniny má Miroslav

Palko už dal odložiť zákon o registratúrach

BRATISLAVA - Minister vnútra Vladimír Palko dal v piatok na medzirezortné pripomienkové konanie novelu vyhlášky, ktorou by sa mala o dva roky odložiť povinnosť drobných podnikateľov viesť registratúru. "Vyhláška by mala vstúpiť do platnosti v priebehu ..

ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

BRATISLAVA - Minister vnútra Vladimír Palko dal v piatok na medzirezortné pripomienkové konanie novelu vyhlášky, ktorou by sa mala o dva roky odložiť povinnosť drobných podnikateľov viesť registratúru. "Vyhláška by mala vstúpiť do platnosti v priebehu júna. V novom znení uloží podnikateľom povinnosť nechať si schváliť registratúrny plán a registratúrny poriadok do konca júna 2007. Podľa nových predpisov by sa potom malo začať postupovať od 1. januára 2008," povedala Alena Koišová z tlačového oddelenia rezortu vnútra.

Registratúrny plán a registratúrny poriadok sú interné predpisy, ktoré musí mať každá firma, živnostník, umelec i ďalší podnikatelia. Presne popisujú spôsob nakladania so všetkými dokumentmi súvisiacimi s podnikaním. Podľa zákona a vyhlášky pritom treba dbať napríklad na to, aby občan nezničil dokument, trebárs list od obchodného partnera, bez dovolenia štátu, aby mal zamrežované vchodové dvere, a aby mu poštu triedil zamestnanec s aspoň stredoškolským vzdelaním.

Zákon aj vyhláška už platia dva a pol roka, až do konca tohtoročného júna však bola odložená povinnosť nechať si schváliť spôsob vedenia registratúry. "Bohužiaľ, asi tri štvrtiny malých a stredných podnikateľov si túto povinnosť nechali na poslednú chvíľu," dodala Koišová.

Politické tlaky

Ministerstvo zdôvodňuje odklad tým, že štátne archívy by nestihli do pol roka poschvaľovať väčšine malých podnikateľov ich registratúrne plány. Nepripúšťa si politický tlak na odbúranie nadbytočnej administratívy.

Ten začal vyvíjať napríklad minister práce Ľudovít Kaník. Keď Palko nereagoval na jeho výzvu zrušiť spomínané povinnosti pre podnikateľov, pohrozil, že celú vec otvorí na koaličnej rade. "Vítame piatkový krok ministra Palka. Stále si myslíme, že registratúry by sa mali zrušiť, ale sme radi, že sa aspoň vytvoril dostatočný časový priestor na diskusiu," povedal Kaníkov hovorca Martin Danko.

Ozvalo sa už aj ministerstvo financií. "Sme za to, aby sa táto povinnosť zrušila úplne, pretože prínos z nej je zanedbateľný v porovnaní s problémami, ktoré môže podnikateľskému sektoru spôsobiť," povedal poradca ministra Peter Papanek.

Brzda podnikania

Pripomenul tiež, že povinnosť viesť komplikovanú registratúru pod hrozbou vysokých pokút je v rozpore s tzv. lisabonskou stratégiou pre Slovensko, ktorej cieľom je posunúť krajinu medzi najvyspelejšie štáty sveta. Materiál, ktorý nadobudol konkrétne rysy v projekte Minerva (Mobilizácia inovácií v národnej ekonomike a rozvoj vedecko-vzdelávacích aktivít), za jeden zo svojich pilierov považuje aj priaznivé podnikateľské prostredie. "Súčasná podoba zákona a vyhlášky o archívoch a registratúrach tejto predstave nezodpovedá," dodal.

Papanek sa dištancoval aj od úradníka, ktorý pred troma rokmi, keď sa nový zákon pripravoval, za ministerstvo financií navrhol vyššie pokuty za jeho porušovanie. Rezort vnútra, vtedy pod vedením Ivana Šimka, túto pripomienku akceptoval a zaviedol miliónovú pokutu za vyhodenie dokumentu bez povolenia štátu. "Musíme všetci pozornejšie sledovať legislatívu, ktorá sa pripravuje. To platí aj pre zamestnávateľské a podnikateľské zväzy, ktoré pri príprave tohto zákona žiadne pripomienky nevzniesli."

Aj keby sa v najbližších dvoch rokoch nepodarilo podnikateľov odbremeniť od registratúrnych povinností, môžu urobiť to, čo teraz: masovo využiť svoje právo a odložiť si povinnosť predložiť registratúrny poriadok na schválenie na koniec júna 2007. Ministerstvo vnútra nemá páky, ako ich donútiť urobiť to skôr. Hrozba zahltenia archívov by tak mohla vyvolať potrebu opätovného odloženia účinnosti vyhlášky.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 2. "Škoda riskovať!"
 3. Fixné výnosy do 8 % p.a. v závetrí mimo otriasajúcej sa burzy
 4. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť?
 5. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta
 6. Nestarnú, ale dozrievajú
 7. Expert radí: Najväčším nepriateľom pri investovaní sú emócie
 8. Madeira je rajom pre milovníkov prírody
 9. KORONAVÍRUS: Päť rád na bezpečné bankovanie
 10. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám?
 1. Pravda o kamerách do auta - reportáž serveru Volant.TV
 2. Ako na daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti?
 3. Ako postupovať pri dani z príjmu z prenájmu nehnuteľností?
 4. Férová nadácia O2 dá 50 000 EUR na online vzdelávanie
 5. EUBA predlžuje termín podávania prihlášok do 15. apríla 2020
 6. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok
 7. Odpad ako bezpečnostné riziko v období koronavírusovej pandémie
 8. Quarantine reading: Explore Slovakia from home
 9. Do seniorov sa oplatí investovať
 10. Aj napriek koronavírusu vyrážajú farmári na polia
 1. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 39 717
 2. "Škoda riskovať!" 15 609
 3. Môže nám hroziť nedostatok potravín, varujú farmári 13 966
 4. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 12 247
 5. Sú pridrahé alebo majú krátky dojazd. Jeden elektromobil vyniká 12 024
 6. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 854
 7. Z opustenej priemyselnej zóny je dnes živá časť mesta 9 887
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 9 756
 9. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 539
 10. Mobil a voda nestačia. Čo by vám na horách nemalo chýbať? 8 825