BRATISLAVA - Slovak Telecom bude môcť bojovať za úplné zrušenie 885-miliónovej pokuty od Protimonopolného úradu, prípadne sa usilovať o jej skresanie. Odvolanie sa firmy proti piatkovej pokute bude riešiť Rada Protimonopolného úradu, ktorú tvorí sedem ľudí - päť nezávislých odborníkov, podpredsedníčka a predsedníčka úradu. Telecom už v piatok avizoval, že sa voči rekordnej pokute odvolá.
Ak Telecom nebude súhlasiť ani s rozhodnutím odvolacieho orgánu, môže sa obrátiť na Krajský súd. Ak aj ten rozhodne v prospech úradu, zostane Telecomu ešte možnosť odvolania sa na Najvyšší súd. Ten pri vynášaní verdiktu neobmedzujú žiadne lehoty.
Telecom má v odvolávaní sa bohaté skúsenosti. Najvyšší súd už rieši dve žaloby spoločnosti voči Telekomunikačnému úradu. Telecom úrad zažaloval za jeho rozhodnutia pokutovať firmu za podmieňovanie poskytnutia služby rýchleho internetu telefónnou službou a za cenové podmienky prepojenia sietí. V oboch prípadoch Telecom dosiahol prechodný úspech. Súd rozhodnutia regulačnej autority obstavil až do vydania rozsudku. V jednom aj druhom prípade uznal argument Telecomu, že by rozhodnutia úradu mohli spôsobiť ekonomické škody.
Telecom sa pred časom odvolal aj proti rozhodnutiu Protimonopolného úradu z roku 2002, ktoré sa rovnako ako piatková pokuta, týkalo miestnych vedení. Najvyšší súd po troch rokoch verdikt úradu potvrdil, čím Telecom zaviazal mať spoločné miestne vedenia s konkurentami. Nedodržanie tohto rozhodnutia zo strany Telecomu napokon motivovalo Protimonopolný úrad k čerstvej pokute 885 miliónov korún.
Práve vďaka tomu, že najvyšší súd sa už problémom miestnych vedení zaoberal, si Branislav Máčaj, právny zástupca eTelu, ktorý konkuruje Telecomu, myslí, že Telecom sa pokute nevyhne. "Súd o tejto veci v podstate rozhodol a nasledujúce rozhodnutie by nemalo poprieť jeho predchádzajúce výroky," povedal Máčaj.
Šéfka Protimonopolného úradu Danica Paroulková sa odmietla vyjadriť k otázke, nakoľko je pravdepodobné, že Telecom rekordnú pokutu napokon zaplatí. "Ako členka rady, ktorá rozhoduje o rozkladoch (odvolaniach) v tomto štádiu konania nemôže hodnotiť rozhodnutie prvého stupňa," povedal hovorca úradu Miroslav Jurkovič.
Ak odvolacia rada nezmení prvostupňové rozhodnutie úradu, Telecom bude musieť pokutu zaplatiť. Inak by sa vystavil riziku platiť sankčné úroky. Pri pokute 885 miliónov je to 885-tisíc za deň. "V 99 percentách prípadov dáva na uhradenie pokuty 15-dňovú lehotu. Keď súd vyhovie žiadosti spoločnosti o odklad rozhodnutia, pokutu vrátime a budeme čakať na rozsudok," povedal Jurkovič.
Telecom už v piatok odmietol tvrdenia Protimonopolného úradu o zneužívaní dominantného postavenia a vyhlásil, že sa odvolá. Úrad udelil firme pokutu za obmedzovanie konkurentov pri prepájaní na miestne vedenia. Tie spájajú pevnú sieť s obytnými domami a firmami. V telekomunikačnom biznise sú kľúčovou záležitosťou pre firmy, ktoré chcú Telecomu konkurovať cenou. Úrad preto spoločnosť zaviazal, aby poslednú míľu do dvoch mesiacov sprístupnil konkurencii.
Odvolacia Rada úradu
(Členovia rady, ktorá rozhodne o odvolaní Slovak Telecomu)
Ing. Andrej Juris
Doc. JUDr. Katarína Kalesná, CSc.
JUDr. Peter Kriška
Ing. Eugen Jurzyca
Ing. Róbert Prega
Ing. Danica Paroulková (predsedníčka úradu)
Doc. Ing. Daniela Zemanovičová, CSc. (podpredsedníčka úradu)