Maturita sa mení nielen u nás, ale v celej Európe. A ani tam sa nevyhli škandálom.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Systém maturít sa mení nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii. "Európska únia smeruje k štátnemu systému maturitnej skúšky, aký zavádzame i my. Nová maturita teda bola správnym krokom," povedal minister školstva Martin Fronc počas rokovania ministrov školstva v Bruseli.
Dodal, že vo väčšine krajín je už dnes zavedená, alebo sa zavádza systém štátnej maturity, "a jednoducho to postupne musí smerovať k tomu, aby tento systém bol veľmi podobný, aby dával porovnateľné výsledky".
Aj v Maďarsku mali škandál
V susednom Maďarsku sa nová maturita zavádza od tohto roku. Podobne ako u nás študenti robia externý test a potom majú ústne skúšky. Gymnazisti maturujú z piatich predmetov, a to povinne z maďarského jazyka a literatúry, matematiky, dejepisu a cudzieho jazyka. Piaty predmet si môžu voliť - musí však ísť o predmet, ktorý študovali počas dvoch rokov, aspoň dve hodiny týždenne.
Maturita je náhradou za prijímačky. Preto žiaci, ktorí chcú študovať na vysokej škole, vyplnia a odošlú prihlášku na vysokú školu alebo univerzitu do Centra a oznámia riaditeľovi na strednej škole, z ktorých predmetov bude ich maturitná skúška spoločná s prijímacími skúškami. Z týchto predmetov žiak nebude skúšaný na svojej škole, ale o týždeň neskôr na spoločnej skúške. Predmety skúšok určujú príslušné vysoké školy a univerzity, uverejnené sú rok pred skúškou.
Ani v Maďarsku sa pri zavádzaní novej maturity nevyhli škandálu - tiež sa týkal matematiky. Maturitné otázky z tohto predmetu a ich správne výsledky sa predčasne objavili na internete, taktiež aj časť odpovedí a otázok z maďarského jazyka. Výsledkom bolo, že podobne ako u nás museli študenti test z matematiky opakovať.
Maturitné otázky so správnymi odpoveďami boli zverejnené na internete potom, ako ich ministerstvo školstva odovzdalo riaditeľom škôl. Maďarský minister školstva Bálint Magyar preto povedal, že maturitné otázky budú odteraz školy dostávať až v deň konania skúšok. Tak to funguje aj u nás.
Rakúska maturita stačí na prijatie
Ďalší náš sused, Rakúsko, má súčasný maturitný systém vypracovaný od roku 1993.
Maturitná skúška na Allgemeinbildende Hogere Schule (obdoba našich gymnázií) je verejnou a komisionálnou skúškou. Jej úspešné absolvovanie je kvalifikačným predpokladom pre mnohé povolania. Tiež je nutnou a postačujúcou podmienkou prijatia na vysokú školu.
Študent môže maturovať troma formami, vyberie si ľubovoľnú z nich. Buď maturuje z troch predmetov písomne a zo štyroch ústne, alebo zo štyroch písomne a z troch ústne, alebo poslednou možnosťou je maturovať z troch predmetov písomne, z troch ústne a k tomu napísať odbornú prácu z jedného z týchto predmetov.
Ak si študent vyberie tri písomné skúšky, maturuje z nemeckého jazyka (päť hodín), z matematiky (štyri hodiny) a z ďalšieho jazyka (štyri až päť hodín).
Aj vo Francúzsku protestujú proti maturite
Aj vo Francúzsku sa chystajú zavádzať nové maturity. Odpor proti nim však bol taký silný, že francúzsky minister školstva Francois Fillon musel z plánovanej reformy školstva vyňať zmeny týkajúce sa maturít. "Diskusie sa začnú od nuly," reagoval Fillon na masívne demonštrácie študentov, ktoré len v Paríži vyhnali do ulíc stotisíc ľudí. Profesijné odbory a študentské asociácie Fillona kritizovali najmä za návrh, podľa ktorého sa mal počet povinných maturitných predmetov znížiť zo súčasných 12 na šesť. Fillon je však presvedčený, že reforma náročnej maturity je v krajine nevyhnutná. "Ak chceme, aby bola maturita menej stresujúca a organizačne jednoduchšia, musíme znížiť počet povinných predmetov." (sr, tasr, čtk)