Je ľahký, vzdušný, estetický, trvanlivý a je vyrobený z ekologických materiálov. Postupne sa presťahoval z terás, zo zimných záhrad a vstupných hál do ostatných priestorov bytu. Nájdeme ho v obývacej izbe, jedálni, spálni, detskej izbe a dokonca i v kúpeľni. V kombinácii s textilom získal na pohodlnosti. Reč je o prútenom, rattanovom a bambusovom nábytku.
Rôzne druhy rastlinných prútov sa oddávna používali na výrobu košíkov s mnohostranným využitím - na odkladanie potravín, dreva, bielizne a pod. Tvar pletených výrobkov závisel od spôsobu ich využitia a farba sa spravidla ponechávala prírodná. U nás a v celej strednej Európe sa na výrobu prútených predmetov využívalo a využíva veľ-mi ohybné prútie z vŕby. Výrobky sa pletú buď z prútia obaleného v kôre zelenohnedej farby, alebo z lúpaného bieleho prútia. Červenohnedú farbu má prútie najprv parené s kôrou a potom olúpané.
K ďalším materiálom patriacim do kategórie prírodných patrí rattan. Plazivá palma rattan (Camalus Rotang) je strom rastúci v Indonézii, Malajzii, na Sumatre a Borneu. Jeho 2 - 4 cm hrubé výhonky dorastajú až do dĺžky 200 m. Sú pružné, pevné, dobre ohybné a ľahko sa štiepu. Obľuba rattanu a iných prírodných materiálov je dôsledkom návratu človeka k prírode. Súvisí i s narasta-júcou snahou ľudí o zmenu životného štýlu. Rattanový, bambusový či prútený nábytok sa najprv začal objavovať ako odpočinkový alebo rekreačný. Na čas ho síce vytlačili plastové stoličky a stoly, ale mnohým ľuďom už takáto ,,kultúra“ zariaďovania nestačí a triumfálny návrat prírodných materiálov je o to veľkolepejší, že sa medzičasom prebojovali aj pod strechu - do hál, kuchýň, obývacích izieb, spální ba i do kúpeľ-ní. Navyše takýto nábytok je univerzálny, hodí sa do akéhokoľvek inte-riéru - do domu, veľkého bytu či paneláku. Zaujímavý je aj nábytok s vypletanými časťami v štýle známych stoličiek ,,thonetiek“. Dierkované výplety podobné vzdušným krajkám opticky odľahčujú masívnosť nábytku a príjemne sa na nich sedí.
Bambus rastie najmä vo východnej Indii, v Himalájach, Číne a na Jáve. Najlepšie sa mu darí v močaristých pôdach, kde tvorí trsy ste-biel širokých 5 - 25 cm, dorastajúcich do výšky až 25 m. Mladé prúty sú vyplnené hmotou, ktorá časom vyschne. Je veľa druhov bambusu - od jemných a tenkých prútov až po veľmi pevné a pružné staršie steblá, v rozsiahlejšej zelenej, žltej, hnedej až čiernej farebnosti. Bambus je vhodný na výrobu rohoží, nádob, hudobných nástrojov, nábytku a bytových doplnkov a využitie nachádza aj v stavebníctve.
Nábytok vyrobený z prírodného prútia alebo obsahujúci časti výpletu má veľa predností. Nízka hmotnosť umožňuje ľahkú manipuláciu s prútenými predmetmi. Veci uložené v prútených košoch, kufroch, komodách alebo skrinkách sa neustále vetrajú. Sedací nábytok je príjemný na odpočinok najmä v horúcich letných dňoch. Prútený nábytok dobre znáša vlhkosť, a preto je vhodný aj do kúpeľne alebo k bazénu. Povrchovo sa upravuje podobne ako masívne drevo. Môže byť nalakovaný, namorený či nastriekanýv rôznych farebných odtieňoch. Údržba je veľmi jednoduchá. Čistí sa mäkkou prachovkou a pri väčšom znečistení vlhkou handrou. Je odolný voči poveternostným vplyvom a bez prob-lémov ho využijeme na vytvorenie oddychového zákutia na balkóne, terase či v záhrade.
Prvým, kto použil bambus pri výrobe nábytku, bol anglický umelecký stolár Thomas Chippendale. V druhej polovici 18. storočia experimentálne uplatnil pletený bambus v sedacom nábytku. Dodnes ho nasledujú stovky dizajnérov, v Európe najmä talianskych. Tvar, farebnú a povrchovú úpravu maximálne prispôsobujú súčasným požiadavkám kladeným na moderný interiér. Pružnosť, subtílnosť a zároveň stabilita v spojení s elegantnými tvarmi vytvárajú pohodlný nábytok vhodný do každého typu interiéru. Nezvyčajne vynikne aj v kombinácii s drevom, sklom, kovom, kameňom i keramikou. Nábytok z prútia môže byť zdobený ornamentami alebo môže mať jednoduché, prísne funkcionalistické tvaroslovie. I napriek tomu však nepôsobí chladne a stroho.
Technológia opracovania a spracovania jednotlivých druhov prútia vznikla pred mnohými rokmi v rôznych častiach zeme a prežila dodnes. Jednotlivé nábytkové kusy zhotovené z prírodných pletených materiálov vnášajú aj do súčasného obytného priestoru časť prírody. Ešte nedávno boli tieto materiály považované len za lacné a provizórne. Svetoví dizajnéri nás však presviedčajú o opaku. Nábytok z prútia, rattanu alebo bambusu je plnohodnotným prvkom dnešného moderného interiéru. *