Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005
"Ponímam túto zbierku básní ako vecný, nepatetický osobný testament. Je málo pravdepodobné, že by som ešte vydal nové texty. Preto hovorím o závete," uviedol Milan Rúfus k svojej najnovšej knihe. Pozoruhodnou ju okrem tohto autorovho vyznania robí aj vkusná úprava a osobité ilustrácie Ivana Pavleho. A predovšetkým verše, v ktorých autor presne a prosto, a pritom so svojráznou filozofickou hĺbkou a poetickou podmanivosťou zobrazuje javy a súvzťažnosti s dobami minulými, obavy o budúcnosť a nádherné splývanie času a večnosti.
John Langshaw Austin: Ako niečo robiť slovami
Kalligram, Bratislava 2004, preklad Dezider Kamhal
John L. Austin (1911 - 1960) patrí medzi najvplyvnejších oxfordských filozofov, zakladateľov školy prirodzeného jazyka, ktorá sa zaradila medzi najvýznamnejšie typy filozofickej analýzy. V tejto knihe sa sústreďuje skôr na diskurz než na jazyk. Zdôrazňuje, že výpovede, ktoré robíme, môžu byť nazerané z rôznych hľadísk a na rôznych úrovniach a ponúka ich klasifikáciu.
Jozef Novák, Peter Vítek: Lexikón erbov šľachty na Slovensku II. Liptovská stolica
Hajko & Hajková, Bratislava 2004, ilustrácie Ladislav Čisárik
Kniha sa zaoberá skúmaním a prezentovaním liptovských zemianskych rodov, menovite tých, ktoré v uvedenom regióne žili a pôsobili približne v období 16. až 18. storočia. Autori vychádzajú hlavne z nedokončeného diela Ľudovíta Matiašovského, no tento i ďalšie pramenné materiály chápu ako východisko pre svoj pôvodný historiografický, heraldický a genealogický príspevok k vymedzenej problematike. Kniha slovom i obrazom predstavuje takmer dve stovky známych i menej známych rodov.
Karel Srp: Emila Medková
Torst, Praha 2005
Emila Medková (1928-1985) patrila k najvýznamnejším českým fotografom druhej polovice minulého storočia. Jej tvorba bola bezprostredne spätá so surrealizmom: v ranom období s okruhom mladých autorov sústredených okolo Karla Teigeho, v záverečnom období s činnosťou Surrealistickej skupiny. V rokoch 1947-51 vytvárala so svojím manželom, maliarom Mikulášom Medkom, súbory inscenovaných fotografií, od začiatku 50. rokov sa zaoberala niekoľkými voľne sa prelínajúcimi tematickými cyklami. Na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov sa stala čelnou predstaviteľkou informelnej fotografie.
Gustáv Murín: Abeceda sexu a erotiky
Ikar, Bratislava 2005
Ľudská sexualita je vo svete živočíšnych druhov výnimočná a pripisuje sa jej dokonca mimoriadny evolučný význam. "Čo nám prinieslo poľudštenie? Najmä nepretržitú sexuálnu príťažlivosť muža i ženy. Primáty majú asexuálne obdobia a obdobia párenia, keď sa samica stáva príťažlivou, ľudstvo sa však vyznačuje permanentnou sexuálnou príťažlivosťou." A to je tá najpodstatnejšia zmena, ktorá ho odlišuje od zvierat. Človek oddelil sex od rozmnožovania. Erotiku živočíšna ríša nepozná. Čo všetko sa pod týmto pojmom skrýva, prezradí táto publikácia.
(ba)