Francúzsko včera povedalo euroústave hlasné "non" a odmietlo ju v referende. Podľa prvých odhadov tak spravilo 54 až 56 percent Francúzov. Naplnili sa predpovede z posledných týždňov, že Francúzi euroústavu neschvália ako prvá krajina. Je to tvrdá porážka pre vládu, prezidenta Jacqua Chiraca, Francúzsko v rámci únie, aj pre celú Európu. Porážku krátko po zatvorení volebných miestností priznal aj Chirac.
Naplno sa prejavila frustrácia z tamojšej politickej scény, obavy o stratu suverenity a nástup toho, čo Francúzi nazývajú anglosaský ekonomický model. Nepomohla ani vysoká účasť voličov okolo 70 percent: podľa niektorých sociológov mala pomôcť schváleniu ústavy, skôr sa však ukázalo, že disciplinovaný bol tábor odporcov. Nezabrali ani sľuby prezidenta Jacqua Chiraca, že po referende vymení premiéra Jeana Pierra Raffarina.
Nešťastní sú v Paríži aj v Bruseli. Euroústava neprešla v zakladajúcej, veľkej a proeurópskej krajine únie, čo ohrozuje celý projekt. Negatívne stanovisko Francúzov ovplyvní pravdepodobne aj referendum v Holandsku, ktoré bude pozajtra.
Francúzske nie môže znamenať koniec euroústavy, lebo na jej schválenie treba ratifikáciu vo všetkých krajinách a podľa diplomatov je veľmi nepravdepodobné, že by Francúzi referendum opakovali.
Euroústava mala zjednodušiť a sprehľadniť vzťahy v únii a urobiť z nej mocnosť. Namiesto toho sa otriasla únia v základoch. Európski lídri na summite v polovici júna budú musieť vymyslieť, ako ďalej.
Hlasovať by sa malo ešte v krajinách, ktoré nie sú priveľmi proeurópske: v Británii a Dánsku. Otázne je, ako dopadne ratifikácia v dvoch nových krajinách: v Poľsku a Česku.
Po včerajšom fiasku vládnych politikov, ktorí viedli kampaň za euroústavu, je zrejmé, že Francúzsko čakajú zmeny. Francúzski občania dali najavo, že viac ako Európa ich zaujímajú vlastné problémy.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Paríž