BRATISLAVA - Zo súťaže o 49 percent akcií Slovenského plynárenského priemyslu odstúpili ďalší dvaja záujemcovia. Hĺbkovú kontrolu v októbri začali vykonávať deviati, po jej dokončení je ich však sedem. Informoval o tom predseda komisie pre privatizáciu SPP Ivan Mikloš.
Definitívny termín na podanie záväzných ponúk investorov stanovila komisia na 28. február tohto roku. Krátko nato by mala komisia ponuky porovnať a vyhlásiť víťaza, ktorého navrhne vláde na schválenie.
Mená spoločností, ktoré pokračujú v súťaži, ani tých, ktoré odstúpili, komisia nezverejnila. „Čím menej konkurenti o sebe vedia, tým lepšie aj z hľadiska ceny, ktorú môžeme dosiahnuť,“ povedal Mikloš.
Pre dostatočný záujem o akcie SPP komisia rozhodla, že vo finálnej fáze tendra umožní vytváranie konzorcií medzi investormi. Sedem záujemcov považuje Mikloš za dostatočný počet na to, aby vytváranie konzorcií neohrozilo mieru konkurencie, ktorá je v súťaži kľúčová. Investori budú pritom môcť osloviť aj spoločnosti, ktoré sa doteraz na tendri nezúčastňovali.
Vyjadrenia o províziách za predaj akcií SPP označil za lživé a politicky motivované. „Najprv to boli úplne zaručené informácie o províziách, ale keď ich mali ich autori priblížiť, bola to už diskusia vo všeobecnej rovine.“
Fámam chce predísť aj tým, že celý proces výberu investora je a bude zdokumentovaný. Všetky informácie, ktoré nie sú predmetom obchodného alebo štátneho tajomstva, budú po ukončení tendra zverejnené. „Zverejnené budú aj ponuky investorov, ich porovnanie a kritériá, ktoré rozhodli,“ povedal.
K politickým tlakom SDĽ na zmenu podmienok tendra zástupca spoločnosti Credit Suisse First Boston Michal Šušák povedal: „Je to postup, ktorý by celý proces privatizácie zrušil. SDĽ navrhla, aby sa v tendri predalo len 24 percent akcií a zvyšných 25 percent previedlo do Sociálnej poisťovne. Podľa Šušáka však už v súčasnosti žiadna zmena nie je možná. „Okrem toho zo skúseností z Česka aj Slovenska vieme, že takéto bezodplatné prevody, či už vodárenských, plynárenských, alebo iných podnikov, neboli úspešné,“ povedal.
Na zmenu spôsobu privatizácie nenájde SDĽ vo vláde podporu. Možná je však aj cesta cez novelu zákona o veľkej privatizácii v parlamente, kde by ju mohli podporiť aj HZDS, SNS či Smer. Podľa Mikloša sa však tender skončí skôr, ako možno novelu presadiť.
TOMÁŠ KURTANSKÝ