Príbuzní v strane:
Ivan Švejna (vľavo) a Milan Haborák. FOTO -TASRSlovenskí športovci v politikeJozef Čapkovič: futbalista, člen čs. tímu majstrov Európy 1976 - bol poslancom (SNS)
BRATISLAVA - Tri roky bol kráľom slovenskej atletiky. Vlani ho však usvedčili z dopingu a poslali domov z olympiády. Ako prvého slovenského športovca v histórii. Bránil sa, ale jeho argumenty svetová federácia neuznala za dostatočné na zbavenie viny. Na jeseň dostal dvojročný dištanc. Najnovšie je z guliara Milana Haboráka podpredseda politického hnutia Vpred. Pre šport - oblasť, v ktorej má zastavenú činnosť.
Pre generálneho sekretára Antidopingového výboru SR Miroslava Motyčíka bola informácia novinkou. "To vari nie," zareagoval, no vzápätí rezignovane dodal: "V politike je dovolené všetko."
Na ňu sa nevzťahujú ani antidopingové reguly. Potrestaný hriešnik má zakázanú akúkoľvek činnosť vrátane funkcionárskej, trénerskej či rozhodcovskej, ale len v športe, aj to iba v súťažnom. Pôsobenie v inej sfére je nanajvýš etickou otázkou.
Renomovaný ekonóm Ivan Švejna, ktorý šéfuje novozaloženému hnutiu, na otázku, kde a ako natrafil na Haboráka, odvetil s maximálnou úprimnosťou: "Milan mi je rodina: manžel mojej sesternice."
Haborákovou polovičkou je sestra vrhačských dvojičiek Konopkovcov. Jeden z nich - guliar Mikuláš si tiež odstál dva roky za doping (marec 2002 - marec 2004). Už je však späť a na rozdiel od švagra zažil vlani jedinečnú atmosféru guliarskeho finále v starobylej Olympii - bol v ňom desiaty.
V marci na halových majstrovstvách Európy skončil šiesty. "V Madride som Mikimu v hľadisku fandil a chystám sa aj na letný svetový šampionát do Helsínk," avizuje Šejna, ktorého hnutie minulý týždeň predstavilo ako kandidáta na župana Bratislavského kraja.
Haborák prežil doterajšiu kariéru v armádnom klube Dukla Banská Bystrica. V zime v ňom skončil: rozviazaním pomeru na vlastnú žiadosť predišiel výpovedi, ktorá by ho čakala. Vzhľadom na dištanc až do 17. júla 2006 nemôže plniť povinnosti vyplývajúce z postu profesionálneho športovca. "Keby nedostal trest a zostal by u nás, nesmel by sa venovať politike - to majú vojaci z povolania zakázané," pripomína šéf AŠK Dukla Ľubomír Roško.
Čo po uplynutí trestu? "Do armády má už dvere zarúbané, do Dukly sa môže vrátiť len ako občiansky zamestnanec," tvrdí Roško. Guliarov vstup do politiky, priznal, ho prekvapil, ale pripomenul: "On bol vždy vášnivý diskutér."
Športový dres za politický vymenilo pred Haborákom viac popredných športovcov. Takmer zásadne však až po skončení kariéry. A dosiaľ ešte nikto počas plynutia trestu za doping.
"Nikdy by som sa už do parlamentu nevrátila," znechutene skonštatovala svojho času jedna z najlepších slovenských hádzanárok histórie Mária Ďurišinová.
"Na politiku treba silný žalúdok a mäkkú chrbticu - nemám ani jedno, ani druhé. Človek to zistí, až keď si to sám vyskúša," vraví olympijský šampión v chôdzi Jozef Pribilinec, ktorý sa po novembri angažoval v Strane demokratickej ľavice a potom za ňu sedel aj v parlamente. Dnes už pripúšťa: "Niektorý zo športovcov sa môže aj trafiť, ale ja som sa netrafil." Na otázku, kto z našich športovcov sa našiel v politike, po dlhšom uvažovaní a poznámke, že na hodnotenie Petra Šťastného ako europoslanca je priskoro, odvetil: "Podľa mňa Jirko Malchárek." Podobný názor svojho času v Národnej obrode vyslovil aj politológ Grigorij Mesežnikov. "V kategórii politikov z oblasti športu sa ich zatiaľ veľa neosvedčilo," dodal.
Nemá lepru, bráni hriešnika šéf strany
Nemyslíte si, že vám voľba Milana Haboráka za podpredsedu môže skôr ublížiť ako pomôcť, veď je v treste za doping.
"Nie, nie. Je, no a čo. On nemá lepru, ja sa za to nehanbím. Za nikoho sa nehanbím. Nemôžete hádzať všetkých do jedného vreca. Zákon nehovorí, či dopoval, alebo nedopoval, ale či sa v tele našlo niečo zakázané, alebo nenašlo, a to sú dve rozdielne veci. Nehovorí sa o miere viny. Dva deci vína a heroín, to sú neporovnateľné veci. Aj Miki (Mikuláš Konopka, pozn. red.) mal problémy. Za každým športovcom je celý realizačný tím."
Mikuláš Konopka to vzal na seba. Ani Milan Haborák nepomenoval nikoho, kto mu doping dal.
"Ja viem. Oni sa s tým musia vyrovnať sami. Ja si však vážim na Milanovi, že má odvahu si sadnúť a diskutovať o dopingu. Diskusia o ňom je tiež náš cieľ. Otvoriť témy, ktoré boli tabu. Viete, koľko svetových rekordov bolo utvorených pod vplyvom dopingu a platia? Najnovšie sa vymieňa moč - evidentný podvod. Haborák šiel na kontrolu s plným vedomím. Netušil, že bude pozitívny."
(Z rozhovoru s Ing. Ivanom Švejnom)
Športovci v parlamente: Jirko Malchárek (vpravo) a Stanislav Kropilák, najnovší prírastok. FOTO - TASR