BRATISLAVA - Od budúceho roku sa veľká časť trestných sporov nemusí skončiť pred súdom. Stačí, ak sa obvinený prizná, s prokurátorom dohodne na treste, a ich dohodu odobrí súd. Rozhodnutie bude okamžite právoplatné.
Novinka je súčasťou v utorok schváleného Trestného poriadku a ministerstvo spravodlivosti od nej očakáva, že ubudne práca prokuratúre i súdom. Obvinení zas môžu vyviaznuť s až o tretinu nižším trestom, než aký by im vymeral súd v riadnom konaní - aj preto, že nový Trestný zákon je podstatne prísnejší než doterajší. Páchateľom obzvlášť brutálnych násilných trestných činov sa však dohodu na nižšom treste s prokurátorom zrejme nepodarí dosiahnuť.
"Vyhneme sa množstvu pojednávaní, dokazovaniu, bude len jedno zasadnutie súdu, na ktorom sa vynesie rozsudok," hovorí o výhodách "dohodovacieho konania" hovorca ministerstva Richard Fides. Zníženie trestu pre tých, čo sa priznajú, je stanovené na jednu tretinu z dolnej hranice trestnej sadzby, aby prokurátor nemohol ísť pri návrhu dohody ešte nižšie. Ak sa obvinený prizná, alebo označí spolupáchateľov, "podľa nás by malo mať toto priznanie vplyv na výšku trestu".
Jozef Čentéš z Generálnej prokuratúry si nemyslí, že by sa jeho kolegovia boli s páchateľmi pri dostatku dôkazov ochotní dohodnúť na znížení trestu za vraždy, znásilnenia či ťažké ublíženia na zdraví spáchané zvlášť brutálnym spôsobom. "V prípade majetkových deliktov si to viem predstaviť," povedal. Očakáva, že záujem dohodnúť sa budú mať aj obvinení.
Šéf Katedry trestného práva na Právnickej fakulte UK v Bratislave Vladimír Čečot tiež hovorí, že ak obvinený zistí, že by pre neho mohlo byť pojednávanie nevýhodné a mohol by dostať vyšší trest, skúsi sa s prokurátorom dohodnúť.
Čentéš nevie odhadnúť, koľko percent sporov by takto mohlo skončiť, ale od nového postupu očakáva, že od spáchania skutku po rozsudok nad páchateľom môže prejsť "niekoľko týždňov, maximálne mesiacov". Pred súdom na hlavnom pojednávaní vraj skončia iba najnáročnejšie prípady. Čentéš mieni, že prokurátori sami prídu na to, že dohodovacie konanie je pre nich výhodnejšie, ako podávať žaloby na súd.
Súd dohodu môže odmietnuť, ak zistí, že došlo k procesným pochybeniam, alebo ak sa mu zdá dohodnutý trest neprimeraný. Na to, aby prokurátor súhlasil s dohodou, nestačí, že sa obvinený prizná, polícia musí dodať aj dôkazy. (rp)
Príklady možného zníženia trestu
Trestný čin neodvedenia dane a poistného
Za tento skutok v malom rozsahu hrozí podľa nového Trestného zákona 1 až 5 rokov väzenia. V krajnom prípade a pri spôsobení veľkej škody 7 až 12 rokov. Ak bude mať prokuratúra dostatok dôkazov, môže navrhnúť dohodovacie konanie. To isté platí aj o obvinenom, ak vie, že pred súdom nemá šancu na úspech. Namiesto siedmich rokov za mrežami by tak mohol dostať necelých päť. So znížením trestu musí súhlasiť aj súd.
Krádež veľkého rozsahu
Od januára za ňu zločincom hrozí 10 až 15 rokov väzenia. Aj tu platí, že sa dá dohodnúť na treste, ktorý bude pre páchateľa prijateľnejší. Ak by sa dolná hranica trestnej sadzby znížila o maximálne možnú časť, bolo by to čosi vyše šesť a pol roka vo väzení.