Žena oplakáva svojich príbuzných na mieste, kde explodovala nálož na predmestí pakistanskej metropoly Islamabad. Pri útoku na šíitsku svätyňu imáma Barího počas náboženského obradu prišlo o život najmenej 19 osôb. FOTO - TASR/AFP
Explózia v moslimskej svätyni v pakistanskej metropole Islamabade zabila včera ráno najmenej 19 ľudí, okolo 65 je zranených. Podľa šéfa islamabadskej polície Talata Mehmúda Taríka išlo pravdepodobne o útok samovraha, ktorý prišiel k mauzóleu Bari Imáma automobilom. Podľa očitých svedkov potom v pokoji prišiel k davu vnútri chrámu a vybuchol. Podľa iných informácií mohli byť útočníci dvaja.
Medzi obeťami sú ženy a deti, ale presný počet podľa Taríka zatiaľ nie je úplne jasný. Vo chvíli, keď muž explodoval, boli v chráme stovky ľudí. Moslimovia sa sem každoročne v tento čas schádzajú na náboženské oslavy, ktoré vyvrcholia začiatkom júna.
Keďže väčšina mŕtvych sú moslimovia šíiti, polícia predpokladá, že za útokom stojí extrémistická sunnitská organizácia. Spory medzi pakistanskými šíitmi, ktorých žije v krajine asi 20 percent, a väčšinovými sunnitmi trvajú od 80. rokov, a za ten čas si zrážky a bombové útoky vyžiadali vyše
4-tisíc ľudských životov. Len minulý rok pri etentátoch, ku ktorým často dochádza práve na pútnických miestach a v mešitách, to bolo 150 osôb. Pri poslednej explózii v mešite v marci 2005 na juhu Pakistanu zomrelo 30 veriacich šíitov.
Známy chrám Bari Imáma sa stal cieľom teroristov po prvýkrát. Je uctievaný tak sunnitmi, ako aj šíitmi a obe skupiny sa bijú o to, komu vlastne patrí. Dosiaľ ho navštevovali veriaci z oboch táborov a zmierliví duchovní vyzývali, aby sa stal symbolom harmonického spolužitia sunnitov a šíitov. Celý komplex sa nachádza na okraji Islamabadu, neďaleko diplomatickej štvrte a asi 3 kilometre od prezidentského paláca a sídla vlády.
Len niekoľko hodín po útoku sa začali v Islamabade, Pešavare, ktorý leží na hranici s Afganistanom, a v provincii Lohar protiamerické demonštrácie. Moslimovia protestujú proti hanobeniu Koránu americkými vyšetrovateľmi vo väznici Guantánamo. Reagujú predovšetkým na najnovšie správy, podľa ktorých k zneucteniu svätej knihy skutočne dochádzalo, a to už v roku 2002.
Útoky v Pakistane za posledné roky
* 25. decembra 2002 - Útok na presbyteriánsky kostol v obci Daska asi 70 km od Láhauru pri vianočnej omši: traja mŕtvi a asi 10 zranených (v roku 2002 v Pakistane spáchané štyri krvavé útoky proti kresťanom, ktoré si vyžiadali cez 20 mŕtvych).
* 2. marca 2003 - Štyridsať štyri mŕtvych a 150 zranených si vyžiadal útok v meste Kvéta na juhozápade Pakistanu.
* 4. júla 2003 - Pri samovražednom útoku v šíitskej mešite v centre mesta Kvéty na juhozápade Pakistanu prišlo o život takmer 50 ľudí.
* 7. mája 2004 - Atentát v šíitskej mešite v Karáčí, pri ktorom zahynulo 24 ľudí, spáchal samovražedný útočník.
* 31. mája 2004 - Najmenej 20 obetí si vyžiadal výbuch v šíitskej mešite v Karáčí. Útočila zrejme pakistanská extrémistická sunnitská organizácia napojená na al-Káidu.
* 8. januára 2005 - Postrelenie šíitskeho duchovného vodcu v meste Gilgit na severe Pakistanu vyvolalo vlnu násilností medzi náboženskými skupinami, jej obeťami sa stalo najmenej 11 osôb.
* 19. marca 2005 - Výbuch bomby na zhromaždení šíitskych moslimov v jednej svätyni neďaleko odľahlého mestečka Nasírábád v provincii Balúčistán na juhozápade Pakistanu: 46 mŕtvych.
* 27. mája 2005 - Najmenej 14 ľudí prišlo o život pri bombovom výbuchu v šíitskej svätyni na predmestí Islamabadu. (čtk)
Autor: agentúra Epicentrum pre SME