Z víťaznej zostavy Slovenska v Pohári federácie 2002 zostalo už len torzo (zľava): Martina Suchá , Daniela Hantuchová, kapitán Tomáš Malik (nahradil ho Marián Vajda), Janette Husárová a Henrieta Nagyová. FOTO - TASR |
tím dostal za súpera Švajčiarsko.
Až keď M. Vajda začal skladať zostavu za aprílový zápas v Neuchateli, pochopil, že bol vo svojich predstavách naivný. K ženskému tímu prišiel po jedenástich rokoch aktívnej i trénerskej kariéry v daviscupovej reprezentácii mužov, kde je reprezentácia samozrejmosťou. Ospravedlnila sa jednotka Daniela Hantuchová, trojka Ľudmila Cervanová, tvrdý povrch dvorca vo Švajčiarsku im údajne nepasoval do rozbiehajúcej sa antukovej sezóny. V zostave v singloch s dvojku Martinou Suchou, Ľubomírou Kurhajcovou a vo štvorhre s dvojicou Stanislava Hrozenská - Eva Fislová prehralo Slovensko v apríli 2:3.
Namiesto postupu má teraz M. Vajda starosti so záchranou v I. svetovej skupine, na barážový duel pocestuje náš tím začiatkom júla do Thajska. Keď tento týždeň v Paríži osobne oslovil najlepšie hráčky, počul tú istú odpoveď: termín im nezapadá do prípravy na individuálne turnaje seriálu WTA Tour. Neprídu Hantuchová (22. vo WTA), Cervanová (96.), ale už ani Suchá (75.). Prvé dve hráčky nemajú so Slovenským tenisovým zväzom ani jednu zmluvu, Suchá ju podpísala iba na zápas 1. kola. Decembrové sľuby o štarte vo Fedcupe sú dávno zabudnuté.
Hantuchová bola ústrednou postavou tímu v roku 2002, keď Slovensko v Pohári federácie triumfovalo. Potom ešte odohrala stretnutie v Nemecku a odvtedy sa reprezentácii v Pohári federácie vyhýba. Nabáda ju k tomu osobný tréner Angličan Nigel Sears. Aj ďalším našim hráčkam prvej stovky rebríčka WTA je osud družstva v súťaži ľahostajný. Na rozdiel od špičkových svetových tenistiek, Davenportovej a sestier Williamsových z USA, Dementievovej a Myskinovej z Ruska či Mauresmovej a Dechyovej z Francúzska, ktoré menej hovoria o hrdosti hrať za svoju krajinu a viac konajú.
V tejto situácii má kapitán Vajda jedinú možnosť: spoľahnúť sa na mladé tenistky Ľubomíru Kurhajcovú (145.), Stanislavu Hrozenskú (212.), Jarmilu Gajdošovú (234.), doplnené o skúsenú Henrietu Nagyovú (170.) a veriť im, že v júli na horúcej thajskej pôde proti domácemu tímu Tamarine Tanasugarnovej (67.) a spol. nepohoria. Inak sa Slovensko zoznámi v súťaži s euro-africkou zónou, čo sa na začiatku sezóny nikomu ani nesnívalo.