Hudobné vydavateľstvo Sony BMG rokuje o predaji práv na svoju hudobnú videotéku americkej firme America Online, aby sa mu vrátila časť nákladov, ktoré výroba klipov stála. "Dúfam, že sa s AOL na niečom dohovoríme," povedal šéf Sony BMG Andy Lack (na snímke). Dohodu s AOL by podľa neho mohli manažéri Sony BMG podpísať o niekoľko týždňov.
Lack dodal, že podobné rokovanie vedie Sony BMG s hudobnou televíznou stanicou MTV, ktorá patrí spoločnosti Viacom Inc. Sony o tom istom rokuje i s Yahoo a s MSN zo skupiny Microsoft Corp. Podľa denníka The New York Post by AOL mohla za práva na hudobnú videotéku Sony BMG zaplatiť vyše 25 miliónov dolárov. Sony BMG ročne vydáva na hudobné video 40 až 45 miliónov dolárov a časť z toho účtuje umelcom. AOL je súčasťou mediálnej skupiny Time Warner Inc. a Sony BMG je spoločný podnik mediálnych konglomerátov Sony Corp. a Bertelsmann AG.
Enel predáva mobilnú dcéru
Najväčšia talianska elektrárenská firma Enel, ktorá nedávno uspela v privatizácii Slovenských elektrární, predáva svoju telekomunikačnú dcérsku firmu Wind egyptskému podnikateľovi Naguibovi Sawirisovi. Trhová hodnota Windu podľa podmienok transakcie dosahuje 12,14 miliardy eur.
Enel z dlho očakávaného predaja získa tri miliardy eur a zo svojich konsolidovaných čísiel vymaže dlh Windu vyše sedem miliárd eur.
Finančný trh sa z predaja teší, pretože očakáva, že povedie v Eneli k vyšším dividendám. Akcie koncernu vďaka tomu stúpli o dve percentá. Wind je tretí najväčší mobilný operátor v Taliansku a druhý najväčší predajca spojenia na pevných sieťach. Egyptský podnikateľ získa Wind na dvakrát. Po kúpe predaji takmer dvoch tretín akcií v lete má zvyšok spoločnosti dostať do konca tohto roka.
Warren Buffet stavil na elektrickú energiu
Americký miliardár Warren Buffet kúpi za zhruba 9,4 miliardy dolárov výrobcu elektriny PacifiCorp. Získa ho od britskej spoločnosti Scottish Power, ktorá už dlho avizovala zámer firmu predať. Britom sa nepáčilo, že im energetická dcéra neprináša očakávané zisky.
Zástupcovia Scottish Power spresnili, že spoločnosť PacifiCorp predajú firme MidAmerican Energy, ktorá sídli v Des Moines v americkom štáte Iowa. MidAmerican Energy je totiž súčasťou Buffetovho impéria Berkshire Hathaway.
MidAmerican za PacifiCorp zaplatí asi 5,1 miliardy dolárov v hotovosti a zhruba 4,3 miliardy dolárov formou prioritných akcií a dlhu. "Túto dlhodobú investíciu robíme veľmi radi. PacifiCorp je skvelý podnik s vynikajúcimi aktívami," povedal Buffet. PacifiCorp považuje za významný prínos z hľadiska investícií do energetického sektora na západe USA.
Chevron sa zbavuje starého mena
Americká ropná spoločnosť Chevron v minulých dňoch prestala používať svoj predchádzajúci názov ChevronTexaco. Podnik ho využíval od roku 2001, keď ropný koncern Chevron prevzal konkurenčnú firmu Texaco. Chevron je dnes jedným z najväčších ropných koncernov sveta.
"Dnes už sme v globálnom meradle vedúca energetickú spoločnosť, povedal predseda správnej rady a výkonný riaditeľ David O'Reily. Vďaka novému názvu sa podľa neho podnik začne prezentovať ako silný a jednotný koncern s jasnou stratégiou.
Vedľa kratšieho názvu má Chevron i nové podnikové logo. Naďalej má síce modrú a červenú farbu, ale jeho vzhľad sa zmenil. Firma chce na novom imidži pracovať dlhšie a v týchto dňoch začala s prezentáciou v ekonomickej tlači.
Chevron má viac než 47-tisíc zamestnancov a pôsobí zhruba v 180 krajinách sveta. Sídli v kalifornskom San Ramone a v minulom roku utvoril čistý zisk 13,3 miliardy dolárov.
CME chce vysielať v ďalších európskych štátoch
Mediálna spoločnosť Central European Media Enterprises (CME) po komplikovanom získaní podielu v českej televízii Nova od jej bývalého šéfa Vladimíra Železného (na snímke) má v pláne ďalšiu expanziu v regióne.
Podľa šéfa CME Michaela Garina sú najbližšími cieľmi mediálne trhy v Poľsku, Rusku či Srbsku a Čiernej Hore.
V Poľsku zvažuje CME kúpu podielu v televíznej spoločnosti Polsat, len ak súčasný majiteľ Polsatu Zygmunt Solorz zníži nadhodnotenú cenu podielu. V Rusku súčasná politická klíma obmedzuje možnosti expanzie na trhu len na segment zábavných programov s vylúčením spravodajstva.
Srbsko a Čierna Hora podľa Garina zase nemá dostatočne rozvinutý systém regulácie televízneho vysielania.
Okrem českej Novy prevádzkuje CME aj ďalšie televízie v strednej Európe vrátane TV Markíza.
(text reuters, ČTK, sita)