u.
Príslušníci hraničnej polície v Holíči im navyše povedali, že "akcia je zakázaná", hoci podľa jej organizátora Štefana Szilvu bola riadne nahlásená už niekoľko týždňov.
Polícia na súde argumentovala, že išlo o preventívny zásah v záujme zachovania verejného poriadku.
Krajský súd v Trnave takéto dôvody odmietol. "Každý zásah do základných práv a slobôd musí byť zdôvodnený a nevyhnutný na dosiahnutie daného cieľa," tvrdila právnička Zuzana Dlugošová zo združenia Občan a demokracia, ktoré Čechov zastupovalo.
Subjektívne podozrenie nemôže byť podľa nej v demokratickej spoločnosti dôvodom na obmedzenie slobody pohybu. Polícia mala údajne počúvať rozkaz riaditeľa hraničnej a cudzineckej polície, aby nepustili na Slovensko osoby, ktoré "vzhľadom a prejavom možno zaradiť medzi príslušníkov extrémistických skupín". Dlugošová tvrdí, že pre tieto dôvody nepustila polícia na Slovensko ani Čecha, ktorý chcel navštíviť galériu.
V podobnom prípade rozhodol 18. mája Úrad hraničnej a cudzineckej polície. Polícia podľa neho porušila zákon, keď vyhostila zo Slovenska dvoch Čechov, ktorí počas prejavu prezidenta Busha na Hviezdoslavovom námestí spálili papierovú vlajočku USA. Na súd sa chce obrátiť aj Greenpeace, ktorého aktivistov polícia počas summitu nepustila na Slovensko. (tasr)