Signalizačná správa pre pestovateľov

Vo vyšších polohách republiky je po 1. júni aktuálne ošetrovanie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Sumithion Super a Zolone EC, ale iba v prípade, ak sme predtým nepoužili prípravky Dimilin 48 SC alebo ..

Vo vyšších polohách republiky je po 1. júni aktuálne ošetrovanie proti obaľovačovi slivkovému prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Sumithion Super a Zolone EC, ale iba v prípade, ak sme predtým nepoužili prípravky Dimilin 48 SC alebo Rimon 10 EC. V tom istom termíne je aktuálne aj ošetrenie proti obaľovačovi broskyňovému prípravkami Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Sumithion Super a Zolone EC.

Podmienky na kladenie vajíčok obaľovača jablčného sa zatiaľ vytvorili len počas niekoľkých dní, preto naďalej odporúčame pestovateľom sledovať večerné teploty (kladenie vajíčok prebieha až pri teplotách nad 17 stupňov meraných o 22. hodine letného stredoeurópskeho času) alebo ešte vhodnejšie samotné kladenie vajíčok. Ak večerné teploty dosiahnu uvedenú hranicu prípadne pri nájdení prvých vajíčok odporúčame hneď ošetrovať prípravkami na báze inhibítorov tvorby chitínu, ktoré ničia vajíčka, a to aj tie, ktoré boli nakladené po aplikácii prípravku. Pri správnom použití sa dosahuje takmer stopercentný účinok. Zaraďujeme sem prípravky Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. Ostatné prípravky bude možné použiť neskôr, približne 7 až 10 dní po vyvrcholení letu motýľov, keď sa predpokladá hromadné liahnutie húseníc, čo bude najskôr o 14 dní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na lokálne premnoženie listožravých húseníc, najmä mníšok a piadiviek (aj v lesoch), upozorňujeme na ošetrovanie proti týmto škodcom. Pri ich silnom výskyte hrozia totiž holožery. Povolených je viac prípravkov, ktorých výber závisí od ošetrovanej plodiny a vývojového štádia húseníc. Najúčinnejšie je zasiahnuť na začiatku liahnutia proti mladým húseniciam špeciálnymi prípravkami určenými na ošetrenie v takomto skorom termíne.

Vinohradníkov upozorňujeme na potrebu prvého ošetrenia pred kvitnutím viniča proti múčnatke vo všetkých oblastiach, na východnom Slovensku v lokalitách s vyššími zrážkami aj proti peronospóre. Termín treba načasovať tak, aby bolo možné pred kvitnutím vykonať ešte jedno ošetrenie proti obom významným chorobám, teda peronospóre aj múčnatke. To znamená, že prvý postrek odporúčame od 28. mája do 1. júna.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže najmä na východe a severe Slovenska je dostatočne vlhko, je predpoklad vývoja plesne cibuľovej. Prvý postrek sa zvyčajne vykonáva na prelome mája a júna, ďalšie nasledujú podľa použitého prípravku a priebehu počasia v 7- až 14-dňových intervaloch. Začiatkom júna treba preto urobiť prvé ošetrenie. Odporúčajú sa maximálne tri postreky. Na ošetrenie sú povolené kontaktné prípravky Bravo 500, Dithane M 45 a Dithane Neo-Tec, Novozir MN 80, Champion 50 WP, Kuprikol 50, Kuprotix 20 DKV, Cuprocaffaro a Funguran, ako aj kombinované prípravky s kontaktnou aj systémovou účinnou látkou Acrobat MZ a Acrobat MZ WG, Mikal M, Ridomil Gold MZ 68 WP a Ridomil Gold MZ 68 WG. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti na rastliny.

SkryťVypnúť reklamu

V porastoch zemiakov s výškou vňate aspoň 15 centimetrov je aktuálne prvé preventívne ošetrovanie proti plesni zemiakovej. Aj keď mnohé porasty ešte takúto výšku nedosahujú, upozorňujeme pestovateľov, aby ochranu proti tejto vážnej chorobe nezanedbali a pripravili sa včas na prevenciu. Je totiž predpoklad silného infekčného tlaku choroby, najmä na severe a východe Slovenska, teda v najvýznamnejších pestovateľských oblastiach. Na ošetrenie je povolených viacero prípravkov s rôznym spôsobom účinku, pričom výber závisí od konkrétnych podmienok a skúseností pestovateľa. Na prvé ošetrenie možno odporučiť systémovo pôsobiace prípravky, prípravky s účinnými látkami z rovnakej skupiny je však vhodné použiť maximálne dvakrát za sezónu kvôli vzniku odolnosti choroby na dané prípravky a následne možného zníženého účinku. V južných oblastiach upozorňujeme aj na začiatok liahnutia lariev pásavky zemiakovej, proti ktorej je najúčinnejšie zasiahnuť špeciálnymi prípravkami na začiatku liahnutia lariev.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. STANISLAV BAROK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 205
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 608
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 197
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 570
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 386
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 851
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu