Takto mu obmedzím zahraničné cesty, odkázal premiér Paroubek prezidentovi Klausovi. FOTO - ČTK |
Dôvodom je Klausov odpor k Európskej únii a obzvlášť k európskej ústave, ktorý najradšej dáva najavo pri zahraničných cestách. Vláda považuje úspešnú ratifikáciu euroústavy za hlavnú prioritu svojej politiky. Paroubek povedal, že obmedzí Klausove cesty, ak nebude vystupovať v súlade s postojmi vlády, ktorá je podľa premiéra za zahraničnú politiku krajiny zodpovedaná.
Podľa Paroubka je prezident rovnakým služobníkom štátu ako ktorýkoľvek iný vládny úradník. "Je legitímnym právom občana Klausa vyjadrovať svoje názory. Ako prezident a súčasť výkonnej moci by však mal svoje postoje zmierniť," povedal premiér. "Ak prezident nebude vystupovať v rámci týchto smerníc (ktoré dostane od vlády), na niektoré zahraničné cesty jednoducho nebude môcť vycestovať."
"Bolo by dobré, keby si pán premiér pozorne preštudoval ústavu. S jeho interpretáciou nemožno súhlasiť a zásadne ju odmietam," reagoval na Paroubka hovorca prezidenta. Klaus vraj budúci týždeň premiéra pozve na stretnutie, na ktorom si všetko vyjasnia.
Klausa včera podporili aj opoziční občianski demokrati, ktorí s prezidentovými názormi na euroústavu súhlasia. Klaus je napokon zakladateľom a stále ešte čestným predsedom strany. ODS prirovnala Paroubkovu kritiku k praktikám minulého režimu a žiada, aby ju vysvetlil v parlamente. Strana pripomína, že prezident podľa ústavy zastupuje štát navonok a je aj spolutvorcom jeho zahraničnej politiky.
V českej ústave nie je vyslovene povedané, že zahraničnú politiku formuluje vláda, ako to tvrdí Paroubek. Názory odborníkov na spor medzi ústavnými činiteľmi sa preto rozchádzajú. Väčšina však tvrdí, že zodpovednosť vlády za zahraničnú politiku z ústavy vyplýva.
Podobný spor nie je ničím novým, existoval aj medzi bývalým prezidentom Václavom Havlom a vtedajšími vládami.
Každú zahraničnú cestu prezidenta, podobne ako aj cesty premiéra, musí schváliť vláda. Doteraz však bol tento súhlas viac-menej automatický a formálny.
(pm, čtk)