- Americký stafordširský teriér
- Argentínska doga
- Brazílska fila
- Bulteriér
- Doberman
- Rhodézsky ridgeback
- Rotvajler
- Stafordširský bulteriér
Za nebezpečného psa sa považuje aj jedinec, ktorý je krížený alebo čistokrvný príslušník skupiny psov, ktorá je všeobecne známa ako pitbulteriér.
(Poslanec Tomáš Galbavý pripustil, že v ďalšom návrhu, ktorý bude predkladať, vypustí rhodézskeho ridgebacka, ale doplniť chce ďalšie plemená.)
Americký stafordširský teriér
Americké plemeno, no jeho korene siahajú na Britské ostrovy, odkiaľ ich v 19. storočí privážali do Ameriky. Pôvodne to boli kríženci buldogov a teriérov vyšľachtených na boj v arénach. Majú nesmiernu odvahu.
Argentínska doga
V tridsiatych rokoch minulého storočia v argentínskej provincii Cordoba začali krížiť tamojšie "staré bojové psy z Cordoby" a vznikla argentínska doga. V Argentíne ju využívali na lov veľkej zveriny, najmä diviakov, púm.
Brazílska fila
Jej pôvod je zahalený tajomstvom. Pri vzniku pravdepodobne stál starý anglický mastif, bloodhound a staré buldogy, výsledkom bol veľmi ostrý pes. Hliadkovali pri dobytku, chránili pred šelmami, ide najmä o pracovné plemeno.
Bulteriér
Pôvodne psy využívané na zápasy s býkmi, neskôr na zápasy s inými psami v arénach. Plemeno vzniklo okolo roku 1800 v Anglicku. Gladiátor medzi plemenami psov, odvážny, statočný, jeho typickým znakom je tzv. rímsky nos.
Doberman
Pôvodne bol strážcom aj obranárom. Používali ich aj ako policajné psy, na poľovačkách bojovali so škodnou. Vyšľachtil ich Friedrich Louis Dobermann, bol vyberačom daní a šarhom a na chov využíval najagresívnejšie psy.
Rhodézsky ridbegack
Pôvodným určením psov bolo stopovanie koristi, predovšetkým leva, ktorého mali udržať na mieste do príchodu lovca. Lovili v dvoj- až trojčlenných skupinách.
Rotvajler
Patrí medzi najstaršie plemená, pôvodne využívané ako strážne, pastierske a ochranárske. Používali ich aj na lov divých prasiat.
Stafordširský bulteriér
Nepriamy potomok pôvodných psích bojovníkov. Používali ich na psie zápasy aj na zabíjanie krýs v aréne.
(Zdroj: Štandardy FCI a www.ifauna.cz)