Aj preto, že preukaz pôvodu čiže papiere má u nás len malé percento psov. "Je množstvo miešancov a neviem si predstaviť, že by niekto dokázal potvrdiť, aké pôvodné plemeno je bezpapierový pes," hovorí Štefík. Podľa neho by na tento zákon doplatili len poctiví majitelia a chovatelia, ktorí majú preukaz pôvodu psa.
"Nie je možné dopredu určiť, že to a to plemeno je nebezpečné. Ani šoféra nemôže policajt pokutovať za to, že raz v budúcnosti môže spôsobiť nehodu." Sú ľudia, ktorí "z určitých dôvodov psov navádzajú na zlé správanie", ale to nie je otázka plemena.
V navrhovanom zozname nebezpečných plemien je aj doberman. Predsedníčka slovenského Doberman klubu Gabriela Ridarčíková hovorí, že psy s papiermi, na ktoré by sa zákon vzťahoval, musia skôr, ako sa dostanú do chovu, splniť prísne kritériá. Komisie na bonitáciách a výstavách ich preveria. Ak nedosiahnu určité hodnotenie, nedostanú povolenie na krytie, čiže nemôžu mať potomkov. Ak sa ukáže, že pes je agresívny, z chovu ho automaticky vyradia.
"Ak taký pes aj kryje, nedostanú jeho potomkovia papiere. Tí môžu mať aj nežiadané vlastnosti - napríklad cholerickú povahu. Keď taký pes niečo niekomu urobí, ľudia hovoria - aha, doberman, ale dnes ťažko stretnete dobermana s papiermi, ktorý by mal agresívnu povahu. Posudzovatelia na výstavách im pokojne lezú rukami do zubov, kontrolujú im chrup. A teraz poslanci len tak povedia - to sú zabijaci." (rf)