Europoslanci držia plagáty s nápisom "áno" na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli 26. mája na podporu prijatia euroústavy v nedelňajšom francúzskom referende. FOTO - TASR/AFP |
Súčasne sa objavujú katastrofické scenáre, podľa ktorých by francúzske "nie" znamenalo neskoršie prijatie eura. Oslovení ekonómovia však považujú euroústavu len za dočasný faktor, ktorý fungovanie únie zásadne nezmení.
"Z krátkodobého pohľadu je to však psychologický faktor, ktorý môže dočasne poslať stredoeurópske meny na slabšie úrovne oproti euru a zároveň oslabiť euro oproti doláru," povedal Pavol Ondriska, portfóliomanažér ING DSS. Z dlhodobého hľadiska v prípadnom neschválení euroústavy nevidí hrozbu pre termín vstupu Slovenska do eurozóny či pre trend posilňovania koruny.
Ekonómovia majú k textu ústavy množstvo výhrad. "Obsahuje veci zbytočné a nezmyselné, ako právo na prácu alebo právo na základné služby, ale to sú deklarácie, ktoré členské krajiny budú aplikovať podľa svojho uváženia," povedal Odřej Schneider z českej Fakulty sociálnych vied Univerzity Karlovej. Napríklad, o liberalizácii služieb sa už hovorí druhé desaťročie a jej odmietanie zo strany Francúzska ukazuje, že všetko v únii je len vecou politickej vôle.
Podľa Pavla Ondrisku sú otázniky okolo euroústavy "len jedným sklíčkom v celom obraze neistôt a hrozieb pre veľké štátny eurozóny". "V prostredí na ich pomery vysokej nezamestnanosti, vplyvu silného eura a drahej ropy na výrobu, či priamo premiestňovania výrob do postkomunistických štátov, ako aj obáv z prisťahovalcov je tých neistôt až príliš veľa. Dôvera domácností v budúci vývoj je tak narušená, takže prirodzene obmedzujú spotrebu, čo ekonomiku ťahá ku dnu," povedal Ondriska. Prerušiť tento kruh môžu podľa neho len štrukturálne a krátkodobo bolestivé reformy. "Lenže tie voliči neodmeňujú parlamentnými kreslami," dodal.
Napriek výhradám k euroústave by pre niektorých ekonómov bolo horšie jej neprijatie. Podľa hlavného ekonóma HVB Bank Pavla Sobíška by nasledoval dlhý proces hľadania alternatívy, čo by politikom vzalo čas i sily na ekonomické reformy. "Vlády budú vo svetle neistej budúcnosti EÚ náchylnejšie na uplatňovaniu protekcionistických opatrení a porušovanie Paktu stability," povedal Sobíšek. (jj, čtk)